Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ղազախստանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հարցեր: Վարչապետը կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության դիվերսիֆիկացումը և ընդգծել, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև առևտրաշրջանառության ներկա ծավալները չեն համապատասխանում գոյություն ունեցող ներուժին:
Թիմուր Ուրազաևի խոսքով՝ Ղազախստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ և պատրաստ է քննարկել տարբեր ծրագրեր ու նախագծեր, որոնք նոր թափ կհաղորդեն տնտեսական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Այդ համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ճանապարհաշինության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանը, Մեղրի ազատ տնտեսական գոտում ղազախական կապիտալի ներգրավման, Երևանով տարանցիկ չվերթների կազմակերպման  հնարավորություններին և մի շարք այլ հարցերի:

YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Armenian PM Karen Karapetyan held a meeting with Kazakh Ambassador Timur Uruzayev to discuss the development of trade relations between the two countries.
During the meeting the PM attached importance to the diversification of bilateral economic cooperation and stressed that the current trade turnover volumes are not in line with the existing potential.
The Ambassador said that his country is interested in further developing cooperation with Armenia is various sectors and is ready to discuss different programs and projects which will boost the enhancement of commercial ties.
The sides discussed cooperation in the fields of industry, agriculture, road construction, tourism, involving Kazakh capital in the Meghri FEZ, possibilities of launching transit flights through Yerevan and others issues.