ԱՊՀ-ի երկրները պլանավորում են փոխանակել ահաբեկիչների ցուցակները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի մասնակից երկրները պլանավորում են փոխանակել այն անձանց ցուցակները, ովքեր առնչություն ունեն ահաբեկչական գործունեության հետ, եւ ստեղծել ընդհանուր պահոցներ, հուլիսի 25-ին Մինսկում հայտնել Է Ղրղզստանի կառավարությանը կից ֆինանսական հետախուզության պետական ծառայության կազմակերպական-իրավական բաժնի վարիչ Չինգիզ Կենենբաեւը, տեղեկացնում Է«Արմենպրես»-ը:
Հուլիսի 25 – 26-ը Մինսկում՝ ԱՊՀ-ի գործադիր կոմիտեում, տեղի Է ունենում հանցավոր եկամուտների օրինականացման (լվացման), ահաբեկչության ֆինանսավորման եւ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման հակազդման ԱՊՀ պետությունների պայմանագիրի նախագծի համաձայնեցման փորձագիտական խմբի նիստը:
«Լուրջ քայլեր են արվել (փաստաթղթի այս նախագծում 2007 թվականի նախորդ պայմանագրի համեմատությամբ - խմբ.) ահաբեկչության դեմ պայքարի գծով միջազգային համագործակցության շրջանակներում: Մենք նախատեսել ենք, որ պետությունները կարող են ճանաչել ահաբեկիչների ցուցակները, որպեսզի ԱՊՀ-ի տարածքում մենք կարողանանք միավորել ջանքերն այդ տեսակի հանցագործությունների դեմ պայքարի նպատակով, այսինքն՝ կլինեն միացյալ ցուցակներ»,- լրագրողներին ասել Է Ղրղզստանի ֆինանսական հետախուզության ծառայության ներկայացուցիչը:
Նա նշել Է, որ ցուցակների ճանաչումը կիրականացվի համապատասխան երկկողմ եւ բազմակողմ համաձայնագրերի կնքման միջոցով, եւ բերել Է Ղրղզստանի եւ Ռուսաստանի օրինակը, որոնք արդեն փոխանակում են նման տեղեկատվությունը: «Եթե փորձագիտական նիստը հավանություն տա պայմանագրի նախագծին, ապա պլանավորվում Է նոյեմբերին դրա ստորագրումը Կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի շրջանակներում»,- ասել Է Կենենբաեւը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Страны СНГ планируют обмениваться списками террористов
Страны-участницы СНГ планируют обмениваться списками лиц, причастных ктеррористической деятельности, исоздавать общие базы, сообщил вовторник вМинске заведующий организационно-правовым отделом государственной службы финансовой разведки приправительстве Киргизии Чынгыз Кененбаев.
В Исполнительном комитете СНГ вМинске 25-26 июля проходит заседание экспертной группы посогласованию проекта договора государств СНГ опротиводействии легализации (отмыванию) преступных доходов, финансированию терроризма ифинансированию распространения оружия массового уничтожения,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Серьезные шаги (в этом проекте документа посравнению спредыдущим договором от2007 года – ред.) сделаны врамках международного сотрудничества поборьбе стерроризмом. Мы предусмотрели, что государства могут признавать списки террористов, чтобы напространстве СНГ мы могли объединить усилия вцелях борьбы сэтим видом преступлений, то есть будут объединенные списки",— сказал журналистам представитель киргизской службы финансовой разведки.
Он отметил, что признание списков будет осуществляться путем заключения соответствующих двусторонних имногосторонних соглашений, ипривел пример Киргизии иРоссии, которые уже обмениваются такой информацией.
"Если экспертное заседание одобрит проект договора, то планируется вноябре его подписание врамках Совета глав правительств",— сказал Кененбаев.