Սպասվող լրահոս. 17.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանում զինվորական կենսաթոշակ ստացող՝ Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցներին կամ այլ պետություններում ԽՍՀՄ զինված ուժերի կազմում մարտական գործողությունների մասնակիցներին տրվող պարգևավճարի չափը նախատեսվում է սահմանել 12  հազար դրամ՝ ներկայիս 8 հազարի փոխարեն: Այս մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է այսօր` մարտի 17-ին, կայանալիք կառավարության նիստի օրակարգում:
«Վորլդ Վիժն Հայաստան»-ը և Երևանի քաղաքապետարանը շարունակում են ներառական կրթության խթանմանն ուղղված համագործակցությունը, որի շրջանակում մարտի 17-18-ը մայրաքաղաքի 94 դպրոցներին և 11 մանկապարտեզներին կտրամադրվի 135 անվասայլակ: Սայլակների հանձնման մեկնարկը տեղի կունենա թիվ 150 մանկապարտեզում:
Քաղաքական դաշտում վերադասավորումներ, նոր կուսակցությունների ստեղծում, «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխություններ: Ներքաղաքական վերջին զարգացումներին կանդրադառնան քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Վահան Բաբայանը:
Քննարկում` «ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի տարածվածությունը, կանխարգելման ու իրազեկման աշխատանքները Գեղարքունիքի մարզում» թեմայով: Սոցիալական աշխատող Լիլիթ Ալեքսանյանը, ՀՀ ԱՆ  ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի համաճարակաբանական հսկման բաժնի բժիշկ- համաճարակաբան Վարդան Արզաքանյանը կներկայացնեն իրավիճակային վերլուծություն: Քննարկմանը տեսազանգի միջոցով կմասնակցեն Գավառի քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոնի ներկայացուցիչները, ովքեր կուղղեն իրենց հարցերը բանախոսներին:
Հայաստանը մարտի 21-ին կմիանա Goût de France / Good France միջոցառմանը, որը թարգմանաբար նշանակում է Ֆրանսիայի համը: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության և գլխավոր խոհարար Ալեն Դյուկասի նախաձեռնությամբ կազմակերպված այս միջոցառմանը կմասնակցեն 5 մայրցամաքների 1000 ավագ խոհարարներ: ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությունում կկազմակերպվի գալա ընթրիք: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը միջոցառման մանրամասներ կներկայացնեն դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն, դեսպանության խոհարարը, ինչպես նաև միջացառմանը մասնակցող ռեստորանների ավագ խոհարարները:
Գաֆէսճեան կենտրոնը հայտարարում է 2016 թվականի անդրանիկ ցուցադրության հանդիսավոր բացումը, որը ներկայացնում է հայկական կերպարվեստի նշանավոր արվեստագետներից մեկի՝ Ռոբերտ Էլիբեկյանի աշխատանքները:

Upcoming news for 17.03.2016
Special pays allocated to the participants of the Great Patriotic War or other military operations by the USSR are planned to be increased up to 12 thousand AMD against the existing 8 thousand AMD. This draft decision is included in today’s session of the Cabinet.
“World Vision Armenia” and Yerevan Municipality continue their cooperation aimed at promotion of inclusive education in the sidelines of which 135 wheelchairs will be provided to 94 schools and 11 kindergartens of the capital on March 17 and 18.
Re-orderings, establishment of new political parties and changes in the Electoral Code take place in the political arena.  Political scientist Alexander Iskandaryan, MPs Sukias Avetisyan and Vahan Babayan will touch upon the latest domestic developments in the country.
Discussion themed “Proliferation of HIV/AIDS, prevention and awareness raising activities in Gegharkunik Province”.  Social worker Lilit Aleksanyan, physician at Epidemiological Surveillance Department of National Center for AIDS Prevention of the Ministry of Health Vardan Arzakanyan will present the situational analysis.
Armenia will join Goût de France / Good France event on March 21, which means “The taste of France”. 1000 chefs from 5 continents will participate in this events initiated by Foreign Ministry of France and Chef Alain Ducasse.  The French Embassy in Armenia will organize a gala concert.  French Ambassador to Armenia Jean-François Charpentier, the cook of the embassy and Chefs of different restaurants will meet with journalists today to present details on the event.
Cafesjian Center announces the solemn opening ceremony of the first exhibition of 2016 which displays the works of one of the prominent Armenian specialist in fine arts Robert Elibekyan.