Երևանի քաղաքապետը և ԻԻՀ դեսպանն անդրադարձել են ՀՀ մայրաքաղաքում նախատեսվող որոշակի ծրագրերի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանից, անդրադառնալով երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատված գործակցությանը՝ կողմերը փաստել են, որ առկա է լայն դաշտ՝ երկուստեք հարաբերությունների ողջ ներուժն օգտագործելու և քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ քաղաքապետ Ավինյանն առանձնակի կարևորել է բոլոր այն նոր ծրագրերի շրջանակը, որոնք նոր թափ են հաղորդում երկու երկրների ու քաղաքների հարաբերություններին:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամության համար՝ դեսպան Մեհդի Սոբհանին իր հերթին նշել է, որ իրանական բազմաթիվ ընկերություններ կան, որոնք հետաքրքրված են Երևանում ներդրումներ իրականացնելու հարցով:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել Երևանում մետրոյի նոր կայարանի կառուցմանը, ավտոբուսային հավաքակայանը էլեկտրական ավտոբուսներով համալրելու ծրագրին, այգիների ու խաղահրապարակների կառուցման նախագծերին:
Կողմերը կարևորել են նաև իրանցի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Երևանի նկատմամբ: 2023թ. Երևան է այցելել շուրջ 120 000 զբոսաշրջիկ:

Yerevan Mayor, Iranian Ambassador discuss programs to be implemented in Yerevan
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Yerevan Mayor Tigran Avinyan met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Iran to Armenia, Mehdi Sobhani.
Referring to the established cooperation between the two capitals, the parties stated that there is a wide field to use the full potential of bilateral relations and to implement joint projects aimed at the development of urban infrastructures. According to the source, Mayor Avinyan gave special importance to the scope of all the new programs that give fresh momentum to the relations between the two countries and cities, the Municipality said.
Expressing gratitude for the willingness to expand cooperation, Ambassador Mehdi Sobhani, in turn, noted that there are many Iranian companies interested in investing in Yerevan.
The parties also highlighted the interest of Iranian tourists in Yerevan. In 2023, approximately 120,000 tourists visited Yerevan.