Երևանի քաղաքապետը և ԻԻՀ դեսպանն անդրադարձել են ՀՀ մայրաքաղաքում նախատեսվող որոշակի ծրագրերի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանից, անդրադառնալով երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատված գործակցությանը՝ կողմերը փաստել են, որ առկա է լայն դաշտ՝ երկուստեք հարաբերությունների ողջ ներուժն օգտագործելու և քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ քաղաքապետ Ավինյանն առանձնակի կարևորել է բոլոր այն նոր ծրագրերի շրջանակը, որոնք նոր թափ են հաղորդում երկու երկրների ու քաղաքների հարաբերություններին:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամության համար՝ դեսպան Մեհդի Սոբհանին իր հերթին նշել է, որ իրանական բազմաթիվ ընկերություններ կան, որոնք հետաքրքրված են Երևանում ներդրումներ իրականացնելու հարցով:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել Երևանում մետրոյի նոր կայարանի կառուցմանը, ավտոբուսային հավաքակայանը էլեկտրական ավտոբուսներով համալրելու ծրագրին, այգիների ու խաղահրապարակների կառուցման նախագծերին:
Կողմերը կարևորել են նաև իրանցի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Երևանի նկատմամբ: 2023թ. Երևան է այցելել շուրջ 120 000 զբոսաշրջիկ:

Мэр Еревана провел встречу с Ирана в Армении
Мэр Еревана Тигран Авинян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Ирана в Армении Мехди Собхани.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии, коснувшись налаженного сотрудничества между Ереваном и Тегераном, стороны констатировали, что существует широкое поле для использования всего потенциала двусторонних отношений и реализации совместных проектов, направленных на развитие городской инфраструктуры.
Мэр Авинян подчеркнул важность всех новых программ, которые придают новый импульс отношениям между двумя странами и городами.
Выразив благодарность за готовность расширять сотрудничество, посол Мехди Собхани, в свою очередь, отметил, что существует множество иранских компаний, заинтересованных в инвестировании в Ереван.
В частности, были затронуты строительство новой станции метро в Ереване, план оснащения парка автобусов электробусами, проект строительства парков и детских площадок.
Стороны также подчеркнули интерес иранских туристов к Еревану. В 2023 году Ереван посетили около 120 тысяч туристов.