Բայդենը արդարացված է անվանել Պուտինին կալանավորելու օրդեր տալու ՄՔԴ որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մարտի 17-ին հայտարարել է, որ արդարացված է համարում Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախաքննական պալատի որոշումը՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կալանավորելու օրդեր տալու մասին, սակայն Միացյալ Նահանգները չի կարող ճանաչել դատարանի որոշումը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին Դելավեր թռչելուց առաջ Բայդենն ասել է լրագրողների հետ զրույցում:
Նրա խոսքերը հրապարակել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Պատասխանելով Պուտինի վերաբերյալ ՄՔԴ-ի որոշման մասին հարցին՝ Բայդենն ասել է. «Կարծում եմ՝ դա արդարացված է, բայց խնդիրն այն է, որ ՄՔԴ-ն մեր կողմից չի ճանաչվում միջազգային մակարդակով։ Ըստ իս՝ ՄՔԴ-ն շատ ուժեղ դիրքորոշում է որդեգրել»,- նշել է նա:
Մարտի 17-ին Հաագայի միջազգային քրեական դատարանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, ինչպես նաև Երեխաների իրավունքների հանձնակատար Մարիա Լվովա-Բելովայի կալանավորման միջազգային օրդերներ է տվել:
Միջազգային քրեական դատարանը պարզաբանում է, որ Պուտինն ու Լվով-Բելովան կասկածվում են ուկրաինացի երեխաների ապօրինի արտաքսման մեջ։
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունն էլ հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և երեխաների իրավունքների հանձնակատար Մարիա Լվովա-Բելովայի կալանավորման մասին Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) որոշումները Ռուսաստանի համար իրավաբանորեն ոչ մի նշանակություն չունեն։

Байден назвал оправданным решение МУС выдать ордер на арест Путина
Президент США Джо Байден назвал оправданным решение Международного уголовного суда (МУС) об ордере в адрес руководства России, однако США не могут признать решение суда.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом Байден сказал в беседе с журналистами перед вылетом в Делавэр.
Его слова опубликовала пресс-служба Белого дома.
Отвечая на вопрос о решении МУС в отношении Путина, Байден сказал. «Я думаю, что это оправдано, но проблема в том, что МУС не признан нами на международном уровне. По моему мнению, МУС занял очень сильную позицию», — сказал он.
17 марта Международный уголовный суд в Гааге выдал международный ордер на арест президента России Владимира Путина, а также уполномоченного по правам ребенка Марии Львовой-Беловой.
Международный уголовный суд разъяснил, что Путин и Львова-Белова подозреваются в незаконной депортации украинских детей.
Министерство иностранных дел Российской Федерации распространило сообщение о том, что решения Международного уголовного суда (МУС) о задержании президента Российской Федерации Владимира Путина и Уполномоченного по правам ребенка Марии Львовой-Беловой не имеют юридического значения для России.