ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ն և Երեմյան Փրոջեքսթը պարենի արժեշղթաների կարևորության վերաբերյալ կիսում են միևնույն տեսլականը
ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ն և Երեմյան Փրոջեքսթը պարենի արժեշղթաների կարևորության վերաբերյալ
կիսում են միևնույն տեսլականը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարենային արժեշղթաները կարևոր դեր ունեն Հայաստանում աղքատության և թերսնման մակարդակի նվազեցման, և միևնույն ժամանակ երկրում պարենային ապահովության բարձրացման համար։ Նպատակ ունենալով մեծացնել պարենային ազգային ապահովությունը և դրանով իսկ նպաստել երկրի տնտեսական աճին՝ 2019 թվականից սկսած՝ ՄԱԿ-ի Պարենի Համաշխարհային Ծրագիրը (ՊՀԾ) ներդրումներ է կատարել Հայաստանի պարենային արժեշղթաներում։
Պարենամթերքի որակի և անվտանգության ապահովման նպատակով «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունը ևս նույն թվականից մեկնարկել և իրագործում է «Սերմից` սեղան» մոտեցման վրա հիմնված բիզնես-զարգացման նոր ռազմավարություն, ինչը հատկապես կարևորվում է ՊՀԾ-ի առաքելության համատեքստում։
Կարևորելով մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավվածությունը պարենային արժեշղթաներ ստեղծելու գործում՝ ՊՀԾ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն և ներկայացուցիչ Ելենա Միլոշևիչն այցելել է «Երեմյան Փրոջեքսթ»-ի՝ Վայոց Ձորում գործող տոհմային տավարաբուծական ֆերմա։
Այցի ընթացքում Ելենա Միլոշևիչը շրջել է ֆերմայով և ծանոթացել ինչպես արտադրության գործընթացին, այնպես էլ սպասվող ծրագրերին։ Բացի այդ, ՊՀԾ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը և «Երեմյան Փրոջեքսթ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը քննարկել են միմյանց հետ հետագա համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները։
«Սերմից՝ սեղան»-ը պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից կարևորագույն մոտեցում է,  որով աշխարհում առաջնորդվում են պարենի և գյուղատնտեսության ոլորտների մի շարք կազմակերպություններ։ Այն հնարավորություն է տալիս կազմակերպություններին  վերահսկել սննդի արտադրության ամբողջ շղթան՝ սերմի ցանումից մինչև պատրաստի արտադրանքի սեղան հասնելը, և ստեղծել որակյալ պարենամթերք։
«Սերմից՝ սեղան»-ը ՄԱԿ-ի Պարենի Համաշխարհային Ծրագրի պարենային ազգային ապահովության խթանման ռազմավարության կարևորագույն բաղադրիչներից է, քանի որ միտված խթանել պարենային ապահովությունը՝  կառուցելով տեղական արտադրության վրա հիմնված սննդի արժեշղթաներ։

ВПП ООН и «Еремян Проджектс» имеют то же видение образования стоимости продуктов местного производства
ВПП ООН и «Еремян Проджектс» имеют то же видение образования стоимости продуктов
местного производства
Звенья образования стоимости продуктов играют важную роль в сокращении бедности, недоедания и в то же время в повышении продовольственной безопасности страны. Стремясь повысить национальную продовольственную безопасность и, таким образом, способствовать экономическому росту страны, Всемирная продовольственная программа (ВПП) ООН с 2019 года инвестирует в звенья образования стоимости продуктов Армении.
Для обеспечения качества и безопасности продуктов питания в том же году «Еремян Проджектс» запустила новую стратегию развития бизнеса, основанную на подходе «от семян к столу», что особенно полезно в контексте миссии ВПП.
Подчеркивая важность активного участия организаций частного сектора в создании цепочек образования стоимости продуктов питания, представитель ВПП Армении Елена Милошевич посетила племенную ферму крупного рогатого скота в Вайоц Дзоре проекта «Еремян Проджектс».
В ходе визита Елена Милошевич осмотрела ферму, ознакомившись как с производственным процессом, так и с предполагаемыми проектами. Кроме того, глава офиса ВПП в Армении и генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян обсудили возможности и перспективы дальнейшего сотрудничества.
«От семян к столу» - важнейший подход с точки зрения продовольственной безопасности, которым руководствуется ряд организаций в области продовольствия и сельского хозяйства. Это позволяет организациям контролировать всю цепочку производства пищевых продуктов, от посева семян до получения готовой продукции и создания качественных пищевых продуктов.
«От семян к столу» - один из ключевых компонентов национальной стратегии продвижения продовольственной безопасности Всемирной продовольственной программы ООН, так как она направлена на продвижение продовольственной безопасности путем образования стоимости продуктов местного производства.