ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ն և Երեմյան Փրոջեքսթը պարենի արժեշղթաների կարևորության վերաբերյալ կիսում են միևնույն տեսլականը
ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ն և Երեմյան Փրոջեքսթը պարենի արժեշղթաների կարևորության վերաբերյալ
կիսում են միևնույն տեսլականը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարենային արժեշղթաները կարևոր դեր ունեն Հայաստանում աղքատության և թերսնման մակարդակի նվազեցման, և միևնույն ժամանակ երկրում պարենային ապահովության բարձրացման համար։ Նպատակ ունենալով մեծացնել պարենային ազգային ապահովությունը և դրանով իսկ նպաստել երկրի տնտեսական աճին՝ 2019 թվականից սկսած՝ ՄԱԿ-ի Պարենի Համաշխարհային Ծրագիրը (ՊՀԾ) ներդրումներ է կատարել Հայաստանի պարենային արժեշղթաներում։
Պարենամթերքի որակի և անվտանգության ապահովման նպատակով «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունը ևս նույն թվականից մեկնարկել և իրագործում է «Սերմից` սեղան» մոտեցման վրա հիմնված բիզնես-զարգացման նոր ռազմավարություն, ինչը հատկապես կարևորվում է ՊՀԾ-ի առաքելության համատեքստում։
Կարևորելով մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավվածությունը պարենային արժեշղթաներ ստեղծելու գործում՝ ՊՀԾ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն և ներկայացուցիչ Ելենա Միլոշևիչն այցելել է «Երեմյան Փրոջեքսթ»-ի՝ Վայոց Ձորում գործող տոհմային տավարաբուծական ֆերմա։
Այցի ընթացքում Ելենա Միլոշևիչը շրջել է ֆերմայով և ծանոթացել ինչպես արտադրության գործընթացին, այնպես էլ սպասվող ծրագրերին։ Բացի այդ, ՊՀԾ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը և «Երեմյան Փրոջեքսթ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը քննարկել են միմյանց հետ հետագա համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները։
«Սերմից՝ սեղան»-ը պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից կարևորագույն մոտեցում է,  որով աշխարհում առաջնորդվում են պարենի և գյուղատնտեսության ոլորտների մի շարք կազմակերպություններ։ Այն հնարավորություն է տալիս կազմակերպություններին  վերահսկել սննդի արտադրության ամբողջ շղթան՝ սերմի ցանումից մինչև պատրաստի արտադրանքի սեղան հասնելը, և ստեղծել որակյալ պարենամթերք։
«Սերմից՝ սեղան»-ը ՄԱԿ-ի Պարենի Համաշխարհային Ծրագրի պարենային ազգային ապահովության խթանման ռազմավարության կարևորագույն բաղադրիչներից է, քանի որ միտված խթանել պարենային ապահովությունը՝  կառուցելով տեղական արտադրության վրա հիմնված սննդի արժեշղթաներ։

WFP & “Yeremyan Projects” share the same vision: joint trip to Jermuk to explore the best practices
YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. (Yeremyan Projects Press Release) Food value chains play an essential role in reducing both poverty and malnutrition and at the same time increasing the level of food security in Armenia. Aiming to foster national food security and thus contribute to the economic growth of the country, since 2019, the United Nations World Food Programme (WFP) has invested in Armenia’s food value chains.
In the same year “Yeremyan Projects” Company launched a new business development strategy based on “from seed to table” concept in order to ensure food quality and security which is of high importance in the context of WFP’s mission.
Recognizing the importance of the private sector organizations’ involvement in creating food value chains, Jelena Milosevic, WFP Representative and Country Director in Armenia, visited the cow cattle breeding farm of Yeremyan Projects located in Vayots Dzor province.
During the visit Jelena Milosevic made a tour of the farm and got acquainted with the production process and the current programs of the farm. Besides, the WFP Country Director and David Yeremyan, General Director of “Yeremyan Projects”, discussed cooperation opportunities and perspectives between WFP and the company.
“From seed to table” is an important concept in terms of ensuring food security, which is a guiding approach for a number of organizations in the field of food and agriculture in a global arena. It enables the company to control the whole cycle of production - from sowing seeds to bringing finished goods to the table and creating high quality food.
“From seed to table” concept is a key component of the UN WFP’s National Food Security Strategy as the Programme aims to foster national food security by building foodvalue chains based on local production.