Ձեռնարկելու ենք ամեն քայլ գերիներին վերադարձնելու համար. պաշտպանության փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմն ամեն ինչ անում է, ձեռնարկելու է ամեն քայլ՝ գերեվարված 6 հայ զինծառայողներին րոպե առաջ վերադարձնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ փակ նիստից հետո, որում քննարկվում էր սահմանում լարված իրավիճակի հարցը:
Փակ նիստից հետո Սարգսյանը հորդորեց այս օրերին համախմբվել պետության, բանակի շուրջ, չտրվել խայծին՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից մեծ քանակով ապատեղեկատվություն է շրջանառվում:
«ՊՆ-ն անում է հնարավոր ամեն ինչ և անելու է: Բանակն իր գործողություններն իրականացնում է անհրաժեշտ վերլուծությունների հիման վրա, մեր կողմից արվում են բոլոր քայլերը՝ այս իրավիճակը շտկելու համար, նաև՝ որ չկրկնվեն նման դեպքեր, և ամեն ինչ արվում է, որ գերեվարված մեր զինծառայողները րոպե առաջ վերադառնան»,-ասաց փոխնախարարը:
Նա շեշտեց՝ քաղաքացիները թող վստահ լինեն, որ անկասկած ՊՆ-ն, զինված ուժերը իրավիճակին տիրապետում են: «Ձեռնարկելու ենք ամեն քայլ, որ այդ գերիներին հետ վերադարձնենք, ձեռնարկելու ենք յուրաքանչյուր քայլ, իմ ասածի տողատակերում ամեն ինչ ասվեց»,-ասաց Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Սյունիքի իրավիճակին՝ նա նշեց, որ իր՝ ԱԺ գալու դրությամբ Սյունիքում իրավիճակը նորմալ է եղել, նման միջադեպեր չեն գրանցվել, ինչ Գեղար        քունիքում:
Մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան, Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայող։

Armenian deputy defense minister says every step will be taken to return captured servicemen
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The Armenian sides does everything, will take every action to return the 6 Armenian servicemen from the Azerbaijani captivity, Deputy defense minister Arman Sargsyan told reporters in the Parliament after the closed session with the parliamentary standing committees which was discussing the tense situation on the Armenian-Azerbaijani border.
The deputy minister urged everyone to unite around the state, the Army, adding that Azerbaijan is spreading lots of fake news these days.
“The defense ministry does and will do everything possible. The Army is conducting its actions based on necessary analysis. From our side all actions are being taken to solve the situation and also to prevent repetition of such incidents, and everything is being done for the quick return of our captured servicemen”, the deputy minister said.
He called on the citizens to be confident that the defense ministry, the Armed Forces control the situation. “We will take every step to return the captives, will take every action”, Arman Sargsyan said.
As for the situation in Syunik province, he said it has been normal as of the moment when he arrived in the Parliament, no such incidents have been registered.