Արցախի նախագահը հարցաքննվել է ԱՀ դատախազության քննիչների կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը որպես վկա հարցաքննվել է ԱՀ դատախազության քննիչների կողմից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Ինչպես և խոստացել էի, տեղեկացնում եմ, որ որպես վկա հարցաքննվել եմ ԱՀ դատախազության քննիչների կողմից՝ ԱՀ  քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խմբ.- Սահմանադրական կարգը տապալելը) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով։ Հաշվի առնելով տվյալ գործի կարևորությունը՝ հայտնել եմ հնչեցված հարցերի վերաբերյալ իմ ունեցած ողջ տեղեկությունները և վերահաստատել պատրաստակամությունս հետագայում եւս վարույթին օրենքով սահմանված կարգով մասնակցելու վերաբերյալ։
Հասկանալով մեր հայրենիքի կյանքի կարևորագույն ժամանակահատվածին՝ 44-օրյա պատերազմին վերաբերող իրադարձությունների բուն ընթացքն ու պատճառահետևանքային կապերը բացահայտելու հանրային պահանջը՝ առաջիկայում իմ իրական լիազորությունների ու իրազեկվածության սահմաններում նաև հանրայնորեն կներկայացնեմ որոշ հարցերի պատասխաններ»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

Следователи Прокуратуры Арцаха допросили президента Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян в качестве свидетеля был допрошен следователями Прокуратуры Республики Арцах. Как передает «Арменпресс», об этом Араик Арутюнян написал на своей странице в социальной сети Facebook.
“Как и обещал, хочу сообщить вам, что меня в качестве свидетеля допросили следователи Прокуратуры Республики Арцах по уголовному делу, возбужденному по статье 312 части 1 Уголовного кодекса Республики Арцах (ред. - нарушение конституционного строя). Принимая во внимание значение данного дела, я предоставил всю имеющуюся у меня информацию по поднятым вопросам и подтвердил свою готовность продолжить участие в судебном разбирательстве в установленном законом порядке.
“Понимая общественное требование о раскрытии событий и причинно-следственных связей, связанных с важнейшим периодом жизни нашей Родины - с 44-дневной войной, в ближайшее время в рамках моих реальных полномочий и осведомленности я опубликую ответы на некоторые вопросы”, - отметил Араик Арутюнян.