Այվազյանը խիստ մտահոգիչ է որակում Ադրբեջանի կողմից Արցախում հայկական եկեղեցիների ոչնչացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը խիստ մտահոգիչ է որակում Ադրբեջանի կողմից Արցախի գրավյալ տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Այվազյանն ասաց հրավիրած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Խիստ մտահոգիչ են նման զարգացումները: Մենք արդեն ականատես ենք եղել հայկական պաշտամունքի վայրերի և հուշարձանների ոչնչացման նախադեպերին և դրանք արդարացնելու պաշտոնական հայտարարություններին: Այս հարցը մեր մշտական ուշադրության և աշխատանքի շրջանակներում է, և վստահաբար նկատել եք, որ միջազգային մեր գործընկերներն ամենախիստ ձևով քննադատել են հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու և դրանց ինքնությունը փոխելու ցանկացած միտումները»,- ասաց Այվազյանը:
Արտգործնախարարի պաշտոնակատարը հավելեց, որ այս հարցը մտել է նաև խաղաղ կարգավորման գործընթացի օրակարգ:
«Դրա մասին վկայում են համանախագահ երկրների դեկտեմբերի 3-ի և այս տարվա ապրիլի 13-ի հայտարարության մեջ պարունակող դրույթները: Մենք աշխատում ենք մասնագիտացված կառույցների հետ, շատ սերտ ենք համագործակցում: Այսօր շատ կարևոր է բարձրացնել այս խնդրի վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը միջազգային հանրության մոտ: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- նշեց Արա Այվազյանը:
Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանը ոչնչացնում և փորձում է ոչնչացնել Արցախի գրավյալ տարածքներում առկա հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության կոթողները: Վերջին օրերին տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Ադրբեջանը ցանկանում է փոխել նաև Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու արտաքին տեսքը:

Айвазян считает крайне тревожным уничтожение Азербайджаном в Арцахе армянских церквей
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян уничтожение Азербайджаном армянского культурного и религиозного наследия на оккупированных территориях Арцаха считает крайне тревожным. Как сообщает «Арменпресс», об этом Айвазян сказал на пресс-конференции.
“Такое развитие событий очень тревожно. Мы уже были свидетелями прецедентов разрушения армянских культовых сооружений, памятников и официальных заявлений, оправдывающих их. Этот вопрос находится в рамках нашего постоянного внимания и нашей работы. Вы наверняка заметили, что наши международные партнеры резко критикуют любые тенденции, направленные на уничтожение армянского исторического и культурного наследия и изменение их идентичности”, - сказал Айвазян.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел добавил, что этот вопрос стоит и в повестке дня мирного процесса.
“Об этом свидетельствуют положения заявлений сопредседателей от 3 декабря и 13 апреля этого года. Мы работаем со специализированными структурами, очень плотно работаем. Сегодня очень важно поднять уровень осведомленности об этом вопросе в мировом сообществе. Мы очень много работаем в этом направлении”, - сказал Ара Айвазян.
После второй Арцахской войны Азербайджан на оккупированных территориях Арцаха пытается уничтожить памятники армянского культурного и религиозного наследия. В последние дни появилась информация о том, что Азербайджан хочет изменить внешний вид церкви Святого Спасителя Газанчецоц в Шуши.