Այվազյանը խիստ մտահոգիչ է որակում Ադրբեջանի կողմից Արցախում հայկական եկեղեցիների ոչնչացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը խիստ մտահոգիչ է որակում Ադրբեջանի կողմից Արցախի գրավյալ տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Այվազյանն ասաց հրավիրած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Խիստ մտահոգիչ են նման զարգացումները: Մենք արդեն ականատես ենք եղել հայկական պաշտամունքի վայրերի և հուշարձանների ոչնչացման նախադեպերին և դրանք արդարացնելու պաշտոնական հայտարարություններին: Այս հարցը մեր մշտական ուշադրության և աշխատանքի շրջանակներում է, և վստահաբար նկատել եք, որ միջազգային մեր գործընկերներն ամենախիստ ձևով քննադատել են հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու և դրանց ինքնությունը փոխելու ցանկացած միտումները»,- ասաց Այվազյանը:
Արտգործնախարարի պաշտոնակատարը հավելեց, որ այս հարցը մտել է նաև խաղաղ կարգավորման գործընթացի օրակարգ:
«Դրա մասին վկայում են համանախագահ երկրների դեկտեմբերի 3-ի և այս տարվա ապրիլի 13-ի հայտարարության մեջ պարունակող դրույթները: Մենք աշխատում ենք մասնագիտացված կառույցների հետ, շատ սերտ ենք համագործակցում: Այսօր շատ կարևոր է բարձրացնել այս խնդրի վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը միջազգային հանրության մոտ: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- նշեց Արա Այվազյանը:
Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանը ոչնչացնում և փորձում է ոչնչացնել Արցախի գրավյալ տարածքներում առկա հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության կոթողները: Վերջին օրերին տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Ադրբեջանը ցանկանում է փոխել նաև Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու արտաքին տեսքը:

FM Aivazian says Azerbaijan’s destruction of Armenian churches in Artsakh is highly concerning
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Acting Foreign Minister of Ara Aivazian says the destruction of Armenian cultural and religious heritage by Azerbaijan in Artsakh’s occupied territories is strictly concerning.
“Such developments are highly concerning. We have already witnessed precedents of destruction of Armenian worship sites and monuments and the official statements on justifing them. This issue is under our constant spotlight, and you have of course seen that our international partners have criticized in the strongest terms any tendencies of eliminating the Armenian historical-cultural heritage and changing their identity”, he said at a press conference today.
He added that this issue has entered into the agenda of the peaceful settlement process. “This is evidenced by the provisions of the statements made by the Co-Chair countries on December 3 and April 13. We are working with specialized structures, are cooperating very closely. Today it’s very important to raise the level of awareness on this issue within the international community. We are consistently working on this direction”, Ara Aivazian said.