Արցախի արտգործնախարարը Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցու ավերումն ադրբեջանական ֆաշիզմի դրսևորում է համարում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այն ինչ հայկական պատմամշակութային հուշարձանների  նկատմամբ իրականացնում է  Ադրբեջանն Արցախի գրաված տարածքներում՝ մշակութային ցեղասպանություն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցու ավերմանը:
«Ադրբեջանցիները լավ գիտեն մեր պատմությունը և  այդ եկեղեցու ավերումը, ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի նախագահի և պետության ուղերձն առ այն, որ այդպես են վարվելու եթե կարողանան տիրանալ ամբողջ Արցախին: Հայկական պատմամշակութային հուշարձանների նկատմամբ Ադրբեջանի այդ  գործողությունները՝ ֆաշիստական քաղաքականության շարունակությունն ու մարմնավորումն  են՝ գարշելի ու վտանգավոր ձևերով: Ադրբեջանցիների այդ գործողությունները ոչնչով չեն տարբերվում նրանից, ինչը Մերձավոր Արևելքում իրականացնում են ահաբեկիչները՝ ոչնչացնելով համաշխարհային կոթողները: Տարբերությունը՝ ավելի վատ ու վտանգավոր, այն է միայն, որ եթե Մերձավոր Արևելքում պատմամշակութային համաշխարհային կոթողները ոչնչացնում են ինչ-որ ահաբեկչական խմբավորումներ, ապա ադրբեջանցիների դեպքում, այդ գործողություններն իրականացվում են պետության կողմից: Ալիևը բացեիբաց, առանց ամաչելու և անկաշկանդ պետական մարմիններին համապատասխան հանձնարարականներ է տալիս՝ օրինակ` հայկական եկեղեցու փորագրությունները ոչնչացնելու վերաբերյալ»,-ասաց Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ այս հանգամանքը արհամարհանք է միջազգային իրավունքի նկատմամբ: «Բնական է,  մենք ամենուր բարձրաձայնելու ենք՝ Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմամշակութային կոթողների ավերման մասին, որովհետև սա վտանգ է նաև քաղաքակիրթ մարդկության համար: Այդուհանդերձ՝ քաղաքակիրթ հանրությունն ինքն էլ պետք է քայլեր ձեռնարկի, որովհետև եթե այսօր նրանք ոչնչացնում են Արցախի մշակութային ժառանգությունը, ապա  անպատիժ մնալու և  միջազգային հանրության անտարբերության դեպքում, վաղն իրենց դուռն են թակելու»,-ընդգծեց Արցախի արտգործնախարարը:

Artsakh’s FM says destruction of Shushi’s Kanach Zham Church demonstration of Azerbaijani fascism
YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Azerbaijan’s actions against the historical-cultural monuments in the territories of Artsakh under Azerbaijani occupation is cultural genocide, Foreign Minister of Artsakh Davit Babayan told ARMENPRESS, referring to the destruction of Kanach Zham Church in Shushi by Azerbaijanis.
‘’Azerbaijanis know our history very well and the destruction of that Church is noting else but a message of the Azerbaijani president and the state that they will do the same if they are able to take control of the entire Artsakh. Those actions by Azerbaijan against the Armenian historical-cultural monuments is the continuation and the embodiment of the fascist policy in a disgusting and dangerous manner. The actions of Azerbaijanis in no way differ from the actions of terrorists in the Middle East, who destroy universal monuments’’, Babayan said, adding that the only difference is that if in the Middle East some terrorist groups are responsible for the atrocities, in the case of Azerbaijanis those actions are state-sponsored. ‘’Aliyev openly gives tasks to state bodies, for example, on the destruction of the carvings of the Armenian Church’’, the Foreign Minister of Artsakh said.
According to him, this is a contempt for international law. ‘’Naturally, we will everywhere raise the issue of Azerbaijani destruction of Armenian historical-cultural monuments, because this poses danger for also the entire civilized humanity. But the civilized world should take measures, because if they are today destroying Artsakh’s cultural heritage, in the case of remaining unpunished and the indifference of the international community, they will knock their doors tomorrow’’, Artsakh’s Foreign Minister said.