ԱՆԻՖ-ը կլուծարվի․ հարցը կառավարության նիստի օրակարգում է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ը (ANIF) կլուծարվի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան որոշման նախագիծը ներառված է կառավարության՝ մայիսի 23-ի նիստի օրակարգում։
«Կառավարությունն առաջարկում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող 100 տոկոս բաժնետոմսերի փաթեթի կառավարման լիազորությունը վերապահել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։ Առաջարկվող փոփոխությունների իրականացումը պայմանավորված է 2024 թվականի մարտի 14-ին ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ կայացած՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի հաշվետվության N Վ/35-2024 արձանագրության 3-րդ կետի պահանջներով՝ ընկերության գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ համապատասխան քայլերի ձեռնարկման վերաբերյալ, ինչպես նաև Կոմիտեի կանոնադրությամբ վերջինիս վերապահված լիազորություններով»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
ANIF-ի ՀՀ սեփականություն հանդիսացող բոլոր 100 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահված է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը։ Ներկայում ընթանում են ընկերության լուծարման գործընթացի իրականացման հետ կապված աշխատանքներ։
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն ՀՀ կառավարության ներքո գործող ընկերություն է, որի գործունեությունը միտված է խոշորագույն ներդրողների և գործընկերների հետ համատեղ լայնածավալ նախագծերի իրականացմանը: ԱՆԻՖ-ի նպատակն էր լինել ակտիվ ներդրող և գործընկեր՝ խթանելով ներդրումները Հայաստանի տնտեսության կարևորագույն ոլորտներում։ Ընկերությունը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2019 թվականի ապրիլի 18-ին։

ANIF будет ликвидирован: вопрос в повестке заседания правительства
Фонд государственных интересов Армении (ANIF) будет ликвидирован. Как сообщает “Арменпресс”, проект соответствующего решения включен в повестку заседания правительства 23 мая.
“Правительству предлагается передать полномочия по управлению пакетом 100 % государственных акций ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” Комитету по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения. Предлагаемые изменения обусловлены требованиями пункта 3 протокола N V/35-2024 отчета ЗАО “Фонд государственных интересов Армении”, заседания состоявшегося 14 марта 2024 года под руководством премьер-министра РА, о принятии соответствующих мер по прекращению деятельности общества, а также с полномочиями, возложенными на комитет Уставом комитета”, - указано в обосновании проекта.
Полномочия по управлению всеми 100 % акций ANIF, принадлежащими РА, закреплены за Министерством экономики РА. В настоящее время продолжаются работы, связанные с осуществлением процесса ликвидации компании.
ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” - компания, действовавшая при правительстве РА, деятельность которой была направлена ​​на реализацию масштабных проектов совместно с крупнейшими инвесторами и партнерами. Цель ANIF заключалась в активном содействии инвестициям в наиболее важные отрасли экономики Армении. Компания была учреждена Правительством Республики Армения 18 апреля 2019 года.