Ադրբեջանն արհամարհում է ՄԽ համանախագահների և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կոչերը․ ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին սրելու փորձերը, որոնց հետևանքով վիրավորում է ստացել Տավուշի մարզի Ոսկևան համայնքի 14-ամյա բնակիչը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը․
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին սրելու փորձերը, որոնց հետևանքով վիրավորում է ստացել Տավուշի մարզի Ոսկևան համայնքի 14-ամյա բնակիչը: Միևնույն ժամանակ նույն հատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը կանխելու ընթացքում վիրավորվել է ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայող:
Հրադադարի՝ որևէ կերպ չհրահրված այս խախտումն որևէ արդարացում չունի, հատկապես այսօր, երբ աշխարհի բոլոր երկրների բժշկական ռեսուրսները մոբիլիզացված են նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում: Այս գործողություններով Ադրբեջանը արհամարհում է միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ այս ժամանակաշրջանում զինադադարն անվերապահ պահպանելու և սադրիչ գործողություններից ձեռնպահ մնալու կոչերը:
Այս ռազմական միջադեպը փաստում է, որ կամ ադրբեջանական կողմը չի վերահսկում սահմանին իր զինված ստորաբաժանումների գործողությունները, կամ գնում է իրադրության միտումնավոր սրման՝ կրելով դրա հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը:
Այս գործողությունների հետևանքով տուժած մեր քաղաքացիներին մաղթում ենք շուտափույթ ապաքինում»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:

YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Armenia strongly condemns Azerbaijan’s attempts to escalate the situation on the Armenian-Azerbaijani border as a result of which a 14-year-old child from Voskevan village of Tavush province has been injured, the Armenian foreign ministry said in a statement.
“We strongly condemn the attempts by Azerbaijan to escalate the situation on the Armenian-Azerbaijani border as a result of which a 14-year-old resident of Voskevan village of Tavush province has been wounded. At the same time, two soldiers of the Armenian Armed Forces have been injured while preventing the sabotage infiltration attempt of the Azerbaijani side in the direction of Armenian positions in the same territory.
This ceasefire violation, not provoked by any means, has no justification, especially these days when the medical resources of all countries are mobilized in fighting the novel coronavirus. With these actions Azerbaijan disregards the calls of the international community, in particular the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the UN Secretary-General to unconditionally maintain the ceasefire and refrain from provocative actions during this period.
This military incident shows that either the Azerbaijani side does not control the actions of its armed forces on the border or deliberately escalates the situation by bearing the whole responsibility for its consequences.