Ադրբեջանն արհամարհում է ՄԽ համանախագահների և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կոչերը․ ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին սրելու փորձերը, որոնց հետևանքով վիրավորում է ստացել Տավուշի մարզի Ոսկևան համայնքի 14-ամյա բնակիչը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը․
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին սրելու փորձերը, որոնց հետևանքով վիրավորում է ստացել Տավուշի մարզի Ոսկևան համայնքի 14-ամյա բնակիչը: Միևնույն ժամանակ նույն հատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը կանխելու ընթացքում վիրավորվել է ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայող:
Հրադադարի՝ որևէ կերպ չհրահրված այս խախտումն որևէ արդարացում չունի, հատկապես այսօր, երբ աշխարհի բոլոր երկրների բժշկական ռեսուրսները մոբիլիզացված են նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում: Այս գործողություններով Ադրբեջանը արհամարհում է միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ այս ժամանակաշրջանում զինադադարն անվերապահ պահպանելու և սադրիչ գործողություններից ձեռնպահ մնալու կոչերը:
Այս ռազմական միջադեպը փաստում է, որ կամ ադրբեջանական կողմը չի վերահսկում սահմանին իր զինված ստորաբաժանումների գործողությունները, կամ գնում է իրադրության միտումնավոր սրման՝ կրելով դրա հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը:
Այս գործողությունների հետևանքով տուժած մեր քաղաքացիներին մաղթում ենք շուտափույթ ապաքինում»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:

Азербайджан игнорирует призывы сопредседателей МГ ОБСЕ и генсека ООН: МИД Армении
Армения строго осуждает попытки Азербайджана обострить ситуацию на армяно-азербайджанской границе, в результате которых ранение получил 14-летний житель села Воскеван Тавушской области. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении МИД Армении․
“Мы со всей строгостью осуждаем попытки Азербайджана обострить ситуацию на армяно-азербайджанской границе, в результате которых ранение получил 14-летний житель села Воскеван Тавушской области. В то же время на том же участке в ходе предотвращения попытки диверсионного проникновения с азербайджанской стороны были ранены и двое военнослужащих ВС Армении.
Это никоим образом не спровоцированное нарушение перемирия не имеет никакого оправдания, особенно сегодня, когда медицинские ресурсы всех стран мира мобилизованы в борьбе с коронавирусом нового типа. Этими действиями Азербайджан игнорирует призывы международного сообщества, в частности, сопредседателей Минской группы ОБСЕ и генерального секретаря ООН безоговорочно соблюдать условия перемирия и воздерживаться от провокационных действий.
Этот военный инцидент свидетельствует о том, что либо азербайджанская сторона не контролирует действия своих вооруженных подразделений на границе, либо идет на преднамеренное обострение ситуации, неся всю ответственность за последствия.
Нашим гражданам, пострадавшим в результате этих действий, желаем скорейшего выздоровления”, - говорится в заявлении МИД Армении.