«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ովքե՞ր են եղանակի մասին տեղեկանում «առաջին ձեռքից»
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ամպրոպը ՀՀ ԱԻՆ օդերեւութաբանական ծառայության պետ Գագիկ Սուրենյանի տարերքն է: Ասում է՝ իր համար ամենահաճելին բնակչությանը դրանց մասին իրազեկելն է:
Իսկ թե ինչ ձմեռ է սպասվում՝ պաշտոնապես կհրապարակվի նոյեմբերի 25-ից հետո: Բայց առկա ուսումնասիրությունները թույլ են տալիս մասնագետներին եզրահանգելու, որ ձմեռը տաք է լինելու: Սակայն, ինչպես նկատում է Սուրենյանը՝ «տաք ձմեռ»-ը չի նշանակում, որ հունվարին Երեւանում օդի ջերմաստիճանը լինելու է, ասենք, +18 աստիճան: Մասնագետները ասում են՝ տաք է լինելու, համեմատելով բազմամյա միջինի հետ: Դիտարկվում է, օրինակ՝ 100 տարիների հունվարյան միջին ջերմաստիճանը, որը համարվում է նորմա:
Եղանակի մասին տեղեկատվությունն «առաջին ձեռքից» ստանում են Գագիկ Սուրենյանի աղջիկները: «Նրանք նույնպես սպասում են առաջին ձյանը: Անընդհատ հարցնում են՝ ե՞րբ է ձյուն գալու, բայց, ցավոք սրտի, վերջին տարիներին այնքան քիչ է ձյուն գալիս, որ իմ երեխաներին չեմ կարող գոհացնել պատասխանովս»,-ասել է նա»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Кто узнает о погоде из первых рук?
“Гроза - стихия начальника метеорологической службы МЧС РА Гагика Суреняна. Он говорит, что для него самое приятное информирование населения – это сообщение о грозе.
А какая зима ожидает нас – это официально будет обнародовано после 25 ноября. Но существующие исследования уже позволяют специалистам сделать вывод, что зима будет теплой. Однако, как замечает Суренян, теплая зима не означает, что в январе температура воздуха в Ереване будет, скажем, + 18 градусов. Специалисты говорят, что будет тепло, по сравнению с многолетней средней температурой предыдущих лет. Рассматривается, например, средняя январская температура за 100 лет, которая и считается нормой.
Информацию о погоде из первых рук получают дочки Гагика Суреняна. “Они тоже ждут первого снега. Постоянно спрашивают, когда же будет снег, но, к сожалению, в последние годы снега бывает так мало, что мой ответ не удовлетворяет моих детей”, - сказал он”.