Դեպի Երկիր են սուրում միանգամից երկու մեծ աստղակերպեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 14-ին միանգամից երկու մեծ աստղակերպեր կմոտենան Երկրին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NASA-ն:
Աստղակերպերից մեկի՝ 2000QW7-ի տրամագիծը կազմում Է 290-ից մինչեւ 650 մետր, ինչը բարձր Է Օստանկինոյի հեռուստաաշտարակից (540 մետր):
ԱՄՆ-ի գործակալության տվյալներով՝ այն մոլորակին կմոտենա 5,3 միլիոն կիլոմետր հեռավորությամբ: Նույն օրը մոտավորապես նույն հեռավորությամբ Երկրին կմոտենա 2010CO1 աստղակերպը, որի տրամագիծը 120-ից մինչեւ 260 մետր Է:
Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ օգոստոսի 28-ին մեկ միլիոն կիլոմետր հեռավորությամբ Երկրին կմոտենա 2019 OU1 աստղակերպը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

К Земле летят сразу два больших астероида
Сразу два больших астероида приблизятся к Земле 14 сентября.Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает НАСА.
Диаметр одного из астероидов, 2000QW7, составляет от 290 до 650 метров, что выше Останкинской телебашни (540 метров). По данным американского агентства, он подлетит к планете на расстояние 5,3 миллиона километров.
В тот же день к Земле примерно на то же расстояние подойдет астероид 2010CO1 диаметром от 120 до 260 метров.
Ранее сообщалось, что 28 августа к Земле на дистанцию в миллион километров приблизится астероид 2019 OU1.