Արցախի մասնակցությունը բանակցային գործընթացին տևական խաղաղության հասնելու պարտադիր պայման է. ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի մասնակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում պարտադիր պայման է հստակ, հավասարակշիռ ու տևական խաղաղության հասնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Այսօր մեր խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը, որը 2003 թվականից բանակցում է Ադրբեջանի անունից, հստակ գիտակցի, որ տևական և ամուր կարգավորմանը հասնելու ճանապարհը Ղարաբաղի հետ բանակցելն է: Մենք չենք հրաժարվում բանակցություններից, մենք որպես Հայաստան, որպես Արցախի երաշխավոր, շարունակելու ենք բանակցությունները, բայց միևնույն ժամանակ ասելով, որ Արցախը պետք է դառնա բանակցությունների մասնակից»,-ասաց Տիգրան Բալայանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության վերաբերյալ, ըստ որի՝ Արցախը պետք է լինի բանակցության կողմ, ներկայացնելով ԱԳ նոր նախարարի դիրքորոշումը՝ Տիգրան Բալայանը նկատեց, որ նոր բան չէ, որ Հայաստանը պնդում է Արցախի մասնակցության վերաբերյալ, այդ մասին տարիներ շարունակ ասվել է: «Պարզապես հիմա իրողություններ են փոխվել, որը ենթադրում է Արցախի ավելի շատ ներգրավում բանակցային գործընթացում»,-ասաց ԱԳՆ խոսնակը:
Լրագրողի ճշտող հարցին, թե ինչպիսի մեխանիզմներով կարելի է ապահովել Արցախի՝ ավելի լայն ներգրավվածությունը, Տիգրան Բալայանն ասաց, որ Արցախն այսպես թե այնպես ներգրավված է բանակցություններում, կան փաստաթղթեր, որտեղ նշվում է բոլոր կողմերի մասնակցության մասին: «Բայց խնդիրն այլ է, Ադրբեջանը տարիներ շարունակել մերժել է ուղիղ բանակցել Ղարաբաղի հետ: Ուզում եմ հիշեցնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման հիմնական արդյունքը՝ 1994 թվականին զինադադարի հաստատումը, եղել է Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի ուղիղ բանակցությունների արդյունքում: Ղարաբաղի այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Ադրբեջանի այն ժամանակվա ղեկավար Հելդար Ալիևը հանդիպումներ են անցկացրել, ուղիղ հեռախոսազրույցներ են ունեցել»,-նշեց Տիգրան Բալայանը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար ամենակարևոր կոմպոնենտը համարում է ճիշտ ձևաչափով բանակցությունները, որոնց պետք է անպայման մասնակցություն ունենա նաև Արցախը: ՀՀ վարչապետը նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Արցախում մայիսի 9-ին անցկացված մամուլի ասուլիսի ընթացքում: Դա Փաշինյանի առաջին մեծ ասուլիսն էր, նաև միջազգային լրատվամիջոցների մասնակցությամբ՝ Ազգային ժողովում մայիսի 8-ին վարչապետ ընտրվելուց հետո:

YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Artsakh’s participation in the negotiation process on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict is a mandatory condition for reaching a concrete, balanced and lasting peace, Tigran Balayan - spokesperson of the foreign ministry, said at a press briefing on May 22, reports Armenpress.
“Today our task is that the Azerbaijani leadership, which negotiates on behalf of Azerbaijan since 2003, must clearly understand that the way to reach lasting and firm settlement is to negotiate with Karabakh. We are not refusing from the negotiations, we will continue the negotiations as Armenia, as Artsakh’s guarantor, but at the same time stating that Artsakh should become a participant of the negotiations”, Tigran Balayan said.
Introducing new Armenian foreign minister’s stance on the statement of Prime Minister Nikol Pashinyan, according to which Artsakh should be a party to the negotiation, Tigran Balayan said it’s not something new that Armenia insists on Artsakh’s participation, this has been stated for years. “Now the realities have just changed which supposes Artsakh’s more engagement in the negotiation process”, the MFA spokesman said.
Asked with what mechanisms Artsakh’s broader engagement in the negotiations can be ensured, Tigran Balayan said Artsakh is involved in the negotiations in this or that way, there are documents which mention the participation of all sides. “But the problem is different: Azerbaijan for years has rejected to directly negotiate with Karabakh. I want to remind that the main result of the Nagorno Karabakh conflict settlement - the establishment of ceasefire in 1994, has taken place as a result of direct negotiations of Karabakh and Azerbaijan. Karabakh’s President at that time Robert Kocharyan and Azerbaijani president of that time Heydar Aliyev held meetings, as well as direct phone conversations”, Tigran Balayan added.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan considers the negotiations with a right format as the most important component for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, and Artsakh should definitely participate in these negotiations.