110-ից ավելի պաղեստինցիներ են զոհվել Գազայում հակաիսրայելական ելույթների սկսվելուց ի վեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 110-ից ավելի պաղեստինցիներ են զոհվել Գազայի հատվածում Իսրայելի զինվորականների ու ոստիկանության հետ բախումների հետեւանքով: Այս տվյալները, ինչպես հայտնել Է Al Youm As Sabia թերթը, մայիսի 20-ին հրապարակել Է Պաղեստինի առողջապահության նախարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մարտի 30-ից մինչ այժմ սահմանամեձ շրջաններում տեղի ունեցած ընդհարումների հետեւանքով, առավելապես Գազայի հատվածի արեւելքում, զոհվել Է 112 պաղեստինցի»,- նշվում Է նախարարության հայտարարության մեջ: Բացի այդ, գերատեսչության տեղեկատվության համաձայն՝ 13 հազար 190 արաբներ տարբեր աստիճանի ծանրության վերքեր են ստացել կամ թունավորվել են գազից, որն իսրայելական ոստիկանությունն օգտագործում Է ցուցարարներին ցրելու համար:
Նախարարությունը ճշտել Է, որ զոհվածների թվում 13-ը երեխաներ են եւ 18-ը չլրացած պատանիներ, վերքեր ստացածներից մոտավորապես 2 հազարը դեռահասներ են, վիրավորվել Է նաեւ ավելի քան հազար կին: Ցույցերի՝ վերքեր ստացած ավելի քան 300 մասնակիցներ մինչ օրս ծանր վիճակում են: Մայիսի 15-ին Գազայի հատվածի հետ Իսրայելի սահմանին կատաղի ընդարումներ են տեղի ունեցել պաղեստինցի բնակչության եւ իսրայելացի զինվորականների միջեւ, ինչի առիթ Է դարձել նույն օրն Իսրայելում ԱՄՆ-ի դեսպանատան պաշտոնական տեղափոխումը Երուսաղեմ: Վերջին տվյալներով՝ ընդհարումների ընթացքում զոհվել Է 60-ից ավելի պաղեստինցի, վիրավորվել են ավելի քան 2,8 հազար բնակիչներ: Գազայի եւ Իսրայելի սահմանին բողոքի ակցիաները շարունակվում են մարտ ամսվա վերջից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 100 палестинцев погибли с начала антиизраильских выступлений в Газе
Более 100 палестинцев стали жертвами столкновений в секторе Газа с израильскими солдатами и полицией, происходивших с конца марта. Такие данные, как сообщилагазетаAl Youm As Sabia, привело в воскресенье палестинское министерство здравоохранения.
"С 30 марта по настоящее время в стычках в приграничных районах, преимущественно на востоке сектора, погибли 112 палестинцев", - отмечается в заявлении минздрава. Кроме того, по информации ведомства, 13 тыс. 190 арабов получили ранения различной тяжести или отравление газом, который использует израильская полиция для разгона демонстрантов.
Министерство уточнило, что среди погибших - 13 детей и юношей, не достигших 18 лет, среди получивших ранения - около 2 тыс. подростков, более 1 тыс. женщин. Более 300 участников манифестаций, получивших ранения, до сих пор находятся в тяжелом состоянии, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Многотысячные выступления в Газе в рамках "Марша возвращения" начались с конца марта, когда палестинцы отмечали День земли, и семь пятниц подряд оборачивались столкновениями и беспорядками в приграничных районах. В минувший понедельник стычки стали самыми ожесточенными за все время с начала акций. Они были приурочены к официальному открытию посольства США в Израиле в "городе трех религий" - Иерусалиме. В тот день в столкновениях были убиты более 60 палестинцев.