Երևանում ՌԴ ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցածների 90,5 տոկոսը ձայնը տվել է Պուտինին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում՝ ՌԴ դեսպանատանը բացված ընտրական տեղամասում քվեարկած ՌԴ քաղաքացիների 90,5 տոկոսը ձայնը տվել է Վլադիմիր Պուտինին: «Արմենպրես»-ին այդ մասին տեղեկացրեց Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան մամուլի խոսնակ Վերոնիկա Արտենյանը:
Ռուսաստանի նախագահական ընտրություններին տեղամասում մասնակցել է ՌԴ շուրջ 5000 քաղաքացի: Համեմատության համար նշենք, որ ՌԴ Պետդումայի նախորդ ընտրություններին Երևանում մասնակցել է ՌԴ 1100 քաղաքացի:
Հայաստանի երկրորդ քաղաքում՝ Գյումրիում ևս բացվել է տեղամաս, որտեղ քվեարկության արդյունքների մասին տվյալներ դեռևս հայտնի չեն:
Ռուսաստանի Դաշնության գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 18-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքների նախնական հաշվարկով հավաքել է քվեարկողների ձայների 76,67 տոկոսը:Պուտինն իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում հավաքել է առավելագույն ձայները. նրա օգտին քվեարկել է 54,4 մլն քաղաքացի, ինչը 5,1 միլիոնով ավելի է, քան 2004 թվականին: Բացի այդ, նրա օգտին քվեարկողների թիվն ավելին է, քան մյուս բոլոր թեկնածուներինը միասին վերցրած: Ընտրությունների արդյունքում 11,79 տոկոս ձայներով երկրորդ տեղում է Ռուսաստանի Դաշնության կոմունիստական կուսակցության թեկնածու Պավել Գրուդինինը, իսկ 5,66 տոկոսով երրորդ տեղում՝ Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին: Նրան հաջորդում է հաղորդավարուհի Քսենիա Սոբչակը՝ 1,67 տոկոս:

90.5 процента участников выборов президента РФ в Ереване проголосовали за Путина
90.5 процента избирателей, проголосовавших на выборах президента РФ в открытом в посольстве РФ избирательном участке, проголосовали за действующего президента Владимира Путина. Об этом «Арменпресс»- сообщила пресс-секретарь посольства РФ в Армении Вероника Артенян.
На избирательном участке в выборах президента РФ приняли участие около 5000 граждан России. Для сравнения отметим, что во время предыдущих выборов в Ереване приняли участие 1100 граждан РФ.
Во втором городе Армении, Гюмри, также был открыт избирательный участок, итоги голосования на котором пока не известны.
18 марта на выборах президента России действующий президент Владимир Путин по предварительным подсчетам набрал 76,67% голосов. За него проголосовали 54,4 млн человек, что на 5,1 млн больше чем в 2004 г. Кроме того, за него голосов было подано больше, чем за всех остальных кандидатов вместе взятых.