ԱՄՆ-ում  Թրամփի կողմից Կապիտոլիումը գրոհելու ենթադրյալ փորձի վերաբերյալ  դատական լսումներ կանցկացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոլումբիայի շրջանային դաշնային դատարանը օգոստոսի 16-ին դատավարություն է նշանակել 2021 թվականի հունվարին Դոնալդ Թրամփի կողմից իշխանությունը պահպանելու ենթադրյալ փորձի գործով։
«Արմենպրես»- ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասվում է դատավոր Տանյա Չաթքենի՝ հրապարակած գրավոր հայտարարության մեջ։
Ընդգծվում է, որ հանդիպումը կանցկացվի ստատուսային լսումների ձևաչափով, իսկ ամբաստանյալի ներկա գտնվելու պահանջը վերացվում է:
Գործը կասեցվել էր փետրվարին՝ մինչ վերաքննիչ դատարանը քննում էր, թե արդյոք Թրամփը անձեռնմխելի է իրավական հետապնդումից այն գործողությունների համար, որոնք նա կատարել է որպես նախագահ:
Հուլիսի 1-ին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը որոշել է, որ Թրամփն ունի մասնակի անձեռնմխելիություն, որը վերաբերում է միայն ծառայողական պարտականություններից բխող գործողություններին։
Նոյեմբերի 5-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններից առաջ մայրաքաղաքային շրջանային դատարանը գործի վերաբերյալ վերջնական որոշում չի ակնկալում։ Չաթքենը նախկինում մերժել էր գործը հետաձգելու Թրամփի փորձերը, սակայն Գերագույն դատարանի որոշումը խաթարել է դատավարության ժամանակացույցը:
«Դատարանը լրացուցիչ ժամկետներ կսահմանի 2024 թվականի օգոստոսի 16-ին կայանալիք ստատուսային լսումներից հետո»,- նշել է դատավորը։

В США пройдут судебные слушания по предполагаемой попытке Трампа атаковать Капитолий
Суд в Вашингтоне проведет 16 августа слушания по делу бывшего американского лидера Дональда Трампа о штурме Капитолия в январе 2021 года.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в письменном заявлении судьи Тани Чаткэн.
Заседание будет проходить в формате статусной конференции, подсудимый присутствовать на нем лично не обязан.
Дело было приостановлено в феврале в связи с рассмотрением апелляционным судом вопроса о том, обладает ли Трамп иммунитетом от юридического преследования за действия, предпринятые им на посту президента.
1 июля Верховный суд США постановил, что Трамп обладает частичным иммунитетом, который распространяется лишь на его действия в рамках исполнения должностных обязанностей.
Ожидается, что суд столичного округа вряд ли примет окончательное решение по делу до президентских выборов, которые пройдут 5 ноября. Ранее Чаткэн отвергла попытки Трампа отложить рассмотрение дела, но постановление Верховного суда нарушило сроки проведения разбирательства.
"Суд установит дополнительные сроки после статусной конференции 16 августа 2024 года", - отметила судья Чаткэн.