Կալասը հայտարարել է, որ ԵՄ երկրների դիվանագետները չեն պատրաստվում տարհանվել Կիևից
ԵՄ դիվանագիտական ​​կորպուսը չի պատրաստվում լքել Կիևը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մայիսի 28-ին հայտարարել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը, պատասխանելով հարցին՝ Ռուսաստանը սպառնացել է Եվրոպային ու Ուկրաինային՝ նշելով, որ դիվանագիտական ​​անձնակազմը պետք է լքի Կիևը:
«Երեկ լսեցինք Ուկրաինայից, որ բոլոր դեսպանատները մնացին, բացի մեկից, այնպես որ դա նույնպես քաջություն էր պահանջում այդ դեսպանատներից, բայց այո՛, բոլոր եվրոպականները մնացին, իսկ Ամերիկան հեռացավ»,- նշել է Կալասը:
Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանությունն իր հերթին արձագանքել է Կալասի այս հայտարարությանը՝ նշելով, որ դեսպանատունը բաց է։ «Մեր գործունեության մեջ որևէ փոփոխություն չկա, և հակառակի վերաբերյալ տեղեկությունները կեղծ են։ Պետքարտուղարության համար ամերիկացիների անվտանգությունն ու ապահովությունն ամենաբարձր առաջնահերթությունն են, և պարբերաբար վերանայում է Կիևում ԱՄՆ դեսպանատան անվտանգության վիճակը։ Մենք կրկին ընդգծում ենք մեր կոչը, որ ամերիկացիները զինված հակամարտության պատճառով որևէ պատճառով չմեկնեն Ուկրաինա»,-նշված է դեսպանության սոցցանցային էջերում։
Մայիսի 25-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը զգուշացրել էր Ուկրաինայում որոշումների կայացման առանցքային կենտրոններին հարվածելու մտադրության մասին՝ կոչ անելով օտարերկրյա քաղաքացիներին, այդ թվում՝ դիվանագիտական ​​առաքելությունների աշխատակիցներին և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, հնարավորինս շուտ լքել Կիևը:

Каллас заявила, что дипломаты ЕС не собираются эвакуироваться из Киева
Как передает Арменпресс, об этом 28 мая заявила Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас, отвечая на вопрос: угрожала ли Россия Европе и Украине, отметив, что дипломатический персонал должен покинуть Киев.
«Вчера мы услышали из Украины, что все посольства остались на своих местах, кроме одного, что также потребовало мужества от этих посольств, но да, все европейские остались, а Америка ушла», — отметил Калас.
В свою очередь, посольство США в Украине отреагировало на заявление Каллас, отметив, что посольство продолжает работать. «В нашей работе ничего не изменилось, и сообщения об обратном ложны. Государственный департамент ставит безопасность американцев на первое место и регулярно отслеживает ситуацию с безопасностью в посольстве США в Киеве. Мы вновь призываем американцев не ездить в Украину ни по какой причине из-за вооруженного конфликта», — говорится на странице посольства в социальных сетях.
25 мая МИД России предупредил о намерении нанести удар по ключевым центрам принятия решений в Украине и призвал иностранных граждан, в том числе сотрудников дипломатических миссий и представителей международных организаций, как можно скорее покинуть Киев.