Արարատ Միրզոյանի կարծիքով՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններն առողջացման կարիք ունեն
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններն առողջացման կարիք ունեն: Հայկական կողմը հուսով է, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո կհաջողվի կառուցողական մթնոլորտում ռուսաստանցի գործընկերների հետ քննարկել ծագած խնդիրները և գտնել փոխշահավետ լուծումներ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին նշեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Արձագանքելով Հայաստանի ընտրություններին արտերկրից, մասնավորապես, Ռուսաստանից հնարավոր միջամտության մասին հարցին՝ նախարարը նշեց.
«Տեսել ենք նրանց Անվտանգության խորհրդի պաշտոնյաների, տարբեր այլ պաշտոնյաների, պատգամավորների, մեդիա և փորձագիտական հանրությունների ներկայացուցիչների երբեմն բավականին սուր խոսքերով, Հայաստանի իշխանություններին քննադատող հայտարարությունները: Տեսանք նաև ուղղորդման որոշակի փորձեր, նաև տնտեսական սանկցիաներ, որն ուզես թե չուզես որոշակիորեն մտքումդ կապում ես ընտրությունների հետ, որովհետև բարձրացվող խնդիրները նաև նախորդ շրջաններում են եղել այս կամ այն չափով:
Կարծում եմ, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները որոշակի առողջացման կարիք ունեն և հուսով ենք, որ հատկապես ընտրություններից հետո ռուսաստանցի գործընկերների հետ առողջ, կառուցողական մթնոլորտում կարող ենք այդ հարաբերությունները և՛ առողջացնել և՛ քննարկել եղած խնդիրները, որոնք ցանկացած երկրների հարաբերություններում լինում են ժամանակ առ ժամանակ: Նաև գտնել լուծումներ, որոնք ձեռնտու կլինեն և՛ Հայաստանի Հանրապետության, և՛ Ռուսաստանի Դաշնության համար»:
Միրզոյանը հայտնեց նաև՝ համակարծիք է վարչապետի այն դիտարկմանը, որ Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում լարվածությունն արհեստական է:
«Այո, միանշանակ արհեստական են, որովհետև հիմք դրա համար չկա: Այս առումով, իհարկե, արհեստական է»,- ընդգծեց նա:
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Ռուսաստանից պարբերաբար հայտարարություններ էին հնչում, թե Հայաստանը պետք է հնարավորինս արագ կողմնորոշվի Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության միջև ընտրություն կատարելու հարցում։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի իշխանություններին կոչ էր արել այդ հարցով հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հանրաքվե կազմակերպել այդ հարցով։ Մայիսի 29-ին Աստանայում կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում ԵԱՏՄ անդամ 4 երկրների՝ Ռուսաստանի Ղազախստանի, Բելառուսի և Ղրղզստանի ղեկավարները նույնաբովանդակ հայտարարություն էին ընդունել։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր հերթին հայտարարել է, որ այս պահին նման հանրաքվե անցկացնելու հիմքեր չի տեսնում։
Այդ հայտարարություններին զուգահեռ Ռուսաստանը վերջին շրջանում սահմանափակումներ է կիրառել հայկական բազմաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ալկոհոլային որոշ խմիչքների, ձկնամթերքի ներմուծումը ՌԴ, սահմանափակումներ են կիրառվել պտուղ-բանջարեղենի, մրգերի ներմուծման նկատմամբ։

Арарат Мирзоян считает, что отношения между Арменией и Россией нуждаются в оздоровлении
Необходимо оздоровить отношения между Арменией и Россией. Армянская сторона надеется, что после парламентских выборов удастся в конструктивной атмосфере обсудить с российскими партнерами возникшие вопросы и найти взаимовыгодные решения.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в беседе с журналистами.
Отвечая на вопрос о возможном вмешательстве в армянские выборы из-за рубежа, в частности со стороны России, министр отметил:
“Мы видели заявления с критикой армянских властей, порой довольно резкие слова от их должностных лиц в Совете безопасности, различных других должностных лиц, депутатов, представителей СМИ и экспертных сообществ. Мы также видели определенные попытки диктовки направления, а также экономические санкции, которые желаешь того, или нет, связываешь с выборами, потому что поднятые вопросы в той или иной степени поднимались и в предыдущие периоды.
Я считаю, что отношения между Арменией и Россией нуждаются в улучшении, и мы надеемся, что, особенно после выборов, мы сможем улучшить эти отношения в здоровой, конструктивной атмосфере с нашими российскими партнерами и обсудить существующие проблемы, которые время от времени возникают в отношениях любых стран. Также найти решения, которые будут выгодны как Республике Армения, так и Российской Федерации”.
Мирзоян согласлся с замечанием премьер-министра, что напряженность в армяно-российских отношениях носит искусственный характер.
“Да, она, безусловно, искусственная, потому что для этого нет оснований”, — подчеркнул он.
До парламентских выборов в Армении Россия периодически заявляла, что Армения должна как можно скорее определиться с выбором между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом. Президент России Владимир Путин призвал армянские власти как можно скорее организовать референдум по этому вопросу. 29 мая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане лидеры четырех государств-членов ЕАЭС — России, Казахстана, Беларуси и Кыргызстана приняли аналогичное заявление. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что не видит оснований для проведения такого референдума в настоящее время.
Вместе с этими заявлениями Россия недавно ввела ограничения на импорт многих армянских продуктов. В частности, был запрещен ввоз в Российскую Федерацию минеральной воды “Джермук”, цветов, некоторых алкогольных напитков, рыбной продукции, а также введены ограничения на импорт фруктов и овощей.