Forbes-ը հրապարակել Է ամենահարուստ ամերիկացիների ցուցակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բիլ Գեյթսը 24-րդ անգամ անընդմեջ դարձել Է ԱՄՆ-ի ամենահարուստ մարդը՝ գլխավորելով Forbes հանդեսի հրապարակած վարկանիշը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Microsoft-ի ղեկավարի կարողությունը հասնում Է 89 մլրդ դոլարի: Amazon-ի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը՝ 81,5 մլրդ դոլարով, դարձել Է երկրորդը, երրորդ տեղում վարկանիշը կազմողները դրել են Ուորեն Բաֆեթին, որի կարողությունը, ըստ Forbes-ի գնահատումների, 78 մլրդ դոլար Է: Տարվա ընթացքում իրենց դրամագլուխներն ավելացրել են ցուցակում հայտնված 289 գործարարներ այն դեպքում, երբ միայն 51 միլիարդատերեր են «աղքատացել»:
Նրանց թվում Է նաեւ ԱՄՆ-ի գործող նախագահը: Պետության ղեկավարի պաշտոնում գտնվելու մեկ տարվա ընթացքում Թրամփը կորցրել Է 600 մլն դոլար եւ հաստատվել վարկանիշի 248-րդ տեղում: Նրա կարողությունը գնահատել են 3,1 մլրդ դոլար:
Ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ-ի ամենահարուստ մարդիկ տարվա ընթացքում ավելի են հարստացել. նրանց միագումար կարողությունը հասել Է 2,7 տրլն դոլարի, ինչը 300 մլրդ դոլարով ավելի Է, քան անցյալ տարի: Ցուցակում տեղ գտած յուրաքանչյուր բիզնեսմենի կարողության միջին չափը նույնպես աճել Է՝ 6 միլիարդից մինչեւ 6,7 մլրդ դոլար: Վարկանիշում չի հաջողվել տեղ գրավել նրանց, ում դրամագլուխները չեն գերազանցում 2 մլրդ դոլարը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Forbes опубликовал список самых богатых американцев
Билл Гейтс в24-й раз подряд стал богатейшим человеком вСША, возглавив рейтинг, опубликованный журналомForbes.
Состояние главы Microsoft достигает 89 миллиардов долларов. Глава Amazon Джефф Безос с81,5 миллиарда долларов стал вторым, натретье место составители рейтинга поместили Уоррена Баффета— унего, пооценкам Forbes, 78 миллиардов долларов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
За год увеличили свои капиталы 289 попавших всписок бизнесменов, вто время каклишь 51 миллиардер стал беднее. В их числе оказался идействующий президент США. За год пребывания напосту главы государства Трамп потерял 600 миллионов долларов иобосновался врейтинге на248-й позиции. Его состояние оценили в3,1 миллиарда долларов.
В целом богатейшие люди США загод стали еще богаче— их совокупное состояние достигло 2,7 триллиона долларов, что натриста миллиардов больше, чем впрошлом году. Средний размер состояния каждого бизнесмена изсписка также вырос— с6 до6,7 миллиарда долларов. Тем, чьи капиталы непревышают 2 миллиардов, даже неудалось попасть врейтинг, отмечает Forbes.