Հայտնել են շամանների թիվը Ռուսաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոտավորապես 4 հազար շաման Է աշխատում Ռուսաստանում, նրանց քանակն ամեն տարի աճում Է: Այդ մասին Շամանների համառուսաստանյան երրորդ համագումարում, որն ամեն տարի անցկացվում Է Տուվայի մայրաքաղաք Կիզիլում, ՌԻԱ Նովոստին հայտնել Է Ռուսաստանի գլխավոր շաման Կարա-օօլ Դոպչուն-օօլը, հաղորդել Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամբողջ Ռուսաստանում շամանների թիվն ամեն տարի ավելանում Է: Նրանք կազմում են շուրջ 4 հազար»,-հաղորդել Է նա:
Կարա-օօլ Դոպչուն-օօլի խոսքով՝ Ռուսաստանում շամաններին են դիմում տարբեր ազգության եւ դավանանքի մարդիկ: «Շամանիզմում ազգության եւ դավանանքի տարբերություններ չկան: Շամանը պարտավոր Է օգնել մարդուն՝ օգտագործելով բնության ուժը»,-ընդգծել Է նա:
Անցկացված համագումարում որոշում Է ընդունվել՝ դիմել ՌԴ կառավարությանը՝ խնդրելով շամանիզմն ընդունել որպես Ռուսաստանի ավանդական կրոն, քննարկվել են նաեւ շամանների համառուսաստանյան կրոնական կազմակերպություն եւ շամանի «պատվի կոդեքս» ստեղծելու հարցերը՝ նվիրված անվայել գործողություններին: Դոպչուն-օօլը, ելույթ ունենալով համագումարում, նաեւ կոչ Է արել շամաններին՝ ընդունել ժամանակակից սլավոնական հեթանոսության ներկայացուցիչների հավատալիքները:
Շամանների համառուսաստանյան առաջին համագումարը տեղի Է ունեցել Կիզիլում, 2018 թվականին: Շամանների կիզիլյան տեղական կրոնական կազմակերպության՝ «Ադիգ-ԷԷրենի» («Արջի ոգի») ղեկավար Կարա-օօլ Դոպչուն-օօլն այստեղ ընտրվել Է Ռուսաստանի գլխավոր շաման, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:-0-/56/

Названо число шаманов в России
Порядка 4 тысяч шаманов работает в России, их количество ежегодно растет, сообщил РИА Новости после прошедшего в столице Тувы Кызыле третьего Всероссийского съезда шаманов верховный шаман России Кара-оол Допчун-оол.
"Во всей России число шаманов каждый год увеличиваются. Их около 4 тысяч", - сообщил он.
По словам Кара-оола Допчун-оола, к шаманам в России обращаются люди разных национальностей и вероисповеданий. "В шаманизме нет различий по национальности и вероисповеданию. Шаман обязан помочь человеку, используя силы природы", - подчеркнул он.
На состоявшемся съезде было принято решение обратиться к правительству РФ с просьбой признать шаманизм традиционной религией России, обсуждались также вопросы создания общероссийской религиозной организации шаманов и "кодекса чести" шамана, посвященного недостойным действиям. Допчун-оол, выступая на съезде, также призвал шаманов признать верования представителей современного славянского язычества.
"Разные древние языческие верования хотят присоединиться к шаманизму. Цели и обряды одинаковые", - добавил он в разговоре с РИА Новости.
Первый Всероссийский съезд шаманов состоялся вКызылев 2018 году. Глава кызыльской местной религиозной организации шаманов (МРОШ) "Адыг-Ээрен" (по-русски – "Дух Медведя") Кара-оол Допчун-оол был избран на нем верховным шаманомРоссии.