Թուրքիայի կողմից ռուսաստանյան զենքի գնումը ռազմական տեսանկյունից էական խնդիր չի լուծում. թուրքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան փորձում է Արեւմուտքի իր գործընկերներին ցույց տալ, որ միայնակ չէ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց թուրքագետ Լեւոն Հովսեփյանը՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային C 400 «Թրիումֆ» զենիթահրթիռային համակարգի վաճառքի վերաբերյալ տարվող բանակցություններին, որոնք ըստ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Ըշըքի ՝ արդեն վերջնական փուլում են:
Թուրքագետի խոսքով՝ այս հարցը դիտարկելիս պետք է նախեւառաջ առանձնացնել ռազմական եւ քաղաքական բաղադրիչները:
«Կարծում եմ՝ որքան էլ որ նշում են՝ գործարքը վերջնական փուլում է, այն դեռ որոշակի ժամանակահատված կպահանջի, որովհետեւ խնդիրներ դեռեւս կան, կողմերի միջեւ վերջնական համաձայնություն չի կայացել: Միգուցե Ռուսաստանն այդ համալիրները կվաճառի, բայց Թուրքիայի համար ռազմական տեսանկյունից դա էական խնդիր չի լուծում: Այն քանակությամբ, որով նախատեսվում է վաճառել, Թուրքիայի օդային տարածքի համար էական նշանակություն չի կարող ունենալ, եւ մյուս կողմից այդ համալիրները չեն կարող ինտեգրվել Թուրքիայի ընդհանուր հակաօդային պաշտպանության համակարգ, որովհետեւ դրանք ռուսական համալիրներ են եւ տեխնիկական առումով խնդիրներ կարող են ի հայտ գալ: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, գործում է միասնական ինտեգրացված հակաօդային պաշտպանության համակարգ, այսինքն՝ տեխնիկական առումով ինտեգրման խնդիր կա, եւ ակնհայտ է, որ դրանք առանձնացված են գործելու ՆԱՏՕ-ի համակարգից»,-ընդգծեց թուրքագետը:
Նրա խոսքով՝ առավելապես պետք է ուշադրություն դարձնել քաղաքական բաղադրիչի վրա, քանի որ ռազմական տեսանկյունից այն չի կարողանալու Թուրքիայի օդային տարածքի հուսալիությունն ապահովել:
«Քաղաքական առումով սա ձեռնտու է Թուրքիային, իսկ ռազմական տեսանկյունից որոշակի խնդիրներ կարող են առաջանալ, քանի որ այսօր Թուրքիայի հեռահար հակաօդային պաշտպանության բաղադրիչն երկրի թույլ կողմերից է: Թուրքիան այսպես փորձում է ցույց տալ, որ այդուհանդերձ Ռուսաստանի հետ նման գործարքը հնարավոր է, եւ այն անշուշտ ազդեցություն կունենա ռուս-թուրքական հարաբերությունների վրա, նաեւ ըստ իս՝ կձեւավորի որոշակի վստահության մթնոլորտ»,-եզրափակեց նա:

Purchase of Russian weapon by Turkey doesn’t solve major problem from military perspective – expert on Turkish studies
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. Turkey tries to show its Western partners that it is not alone, Levon Hovsepyan – expert on Turkish studies, told Armenpress, commenting on the ongoing talks over Russia’s sale of S 400 Triumf anti-aircraft missile system to Turkey which are at the completion stage.
Levon Hovsepyan said while considering this issue first of all it’s necessary to separate the military and political components.
“I think that, although they say the deal is at the final stage, it still will require a certain time since there are problems, and there is no final agreement between the sides. Maybe Russia will sale these systems, but for Turkey this doesn’t solve a major problem from military perspective”, he said adding that Turkey is a NATO member, a single integrated air defense system operates, and in this sense, there is an integration issue in technical terms, and it’s obvious that the missile systems will operate separately from NATO system.
According to the expert, much more emphasis must be put on the political component since from military perspective it would not be able to ensure the reliability of Turkey’s airspace.
“From political perspective this is beneficial for Turkey, but from military one certain problems can emerge since today Turkey’s air defense component is one of the weak sides of the country. By this Turkey tries to show that nevertheless such deal with Russia is possible, and this will definitely impact the Russian-Turkish relations, and in my opinion, will also create certain trust atmosphere”, he said.