Իրանը հայտարարել է, որ Հորդանանի ավիաբազայում խոցել է երկու ամերիկյան կործանիչ
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) տվյալներով՝ իրանական բանակը ոչնչացրել է առնվազն երկու ամերիկյան կործանիչ Հորդանանի ավիաբազայում։
«Այսօր առավոտյան, ի պատասխան ամերիկյան թշնամու կողմից երեկվա վայրագությունների, ԻՀՊԿ ավիատիեզերական ուժերը սկսել են «Նասր-2» գործողության 20-րդ ալիքը և իրականացրել են Հորդանանի ամերիկյան «Ալ-Ազրաք» ավիաբազայի կործանիչ ինքնաթիռների անգարների և կայանատեղիի վրա ավերիչ հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառումը՝ ամբողջությամբ ոչնչացնելով առնվազն երկու կործանիչ և երեք այլ ամերիկյան ինքնաթիռ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է ԻՀՊԿ մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ զինված ուժերը հուլիսի 8-ից ի վեր մի քանի հարձակումներ են իրականացրել Իրանի վրա։ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը պնդել է, որ հարձակումները Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի դեմ Իրանի գործողությունների պատասխանն էին։ Իրանի զինված ուժերը հակադարձել են՝ Մերձավոր Արևելքի մի քանի երկրներում գտնվող ամերիկյան բազաների վրա հարվածներով։

Иран заявляет, что сбил два американских истребителя на иорданской авиабазе
По данным Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана, иранские военные сбили по меньшей мере два американских истребителя на иорданской авиабазе.
«Сегодня утром, в ответ на вчерашние зверства американского врага, Воздушно-космические силы Корпуса стражей исламской революции начали 20-ю волну операции «Наср-2» и нанесли сокрушительные ракетные и беспилотные удары по ангарам и стоянке истребителей на американской авиабазе Аль-Азрак в Иордании, полностью уничтожив по меньшей мере два истребителя и три других американских самолета», — как передает Арменпресс, говорится в заявлении пресс-службы Корпуса стражей исламской революции.
С 8 июля американские военные совершили несколько атак на Иран. Центральное командование США заявило, что атаки были ответом на действия Ирана против торговых судов, проходящих через Ормузский пролив. В ответ иранские военные нанесли удары по американским базам в нескольких странах Ближнего Востока.