Թուրքիան դեմ է ռուս-ուկրաինական հակամարտության տարածմանը դեպի Սև ծով. Հաքան Ֆիդան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Անկարան դեմ է ռուս-ուկրաինական հակամարտության տարածմանը Սևծովյան տարածաշրջան։
«Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը։
Կիևում Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Ֆիդանը նշել է, որ Թուրքիան դեմ է Սև ծովում նավահանգիստների, տանկերների և ձկնորսական նավերի նկատմամբ հարձակումներին, ինչպես նաև ցանկացած գործողության, որը վտանգում է խաղաղ բնակչության կյանքը։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը նաև ընդգծել է, որ չափազանց նպատակահարմար է համարում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցային գործընթացի շարունակությունը Ստամբուլի ձևաչափով՝ Թուրքիայի միջնորդությամբ։
Ֆիդանը հայտնել է նաև, որ Թուրքիան համաձայնել է ստանձնել Սև ծովում անվտանգության երաշխիքների ծովային բաղադրիչի ղեկավարումը։ Նրա խոսքով՝ այդ հարցի շուրջ արդեն ձեռք է բերվել փոխըմբռնում դաշնակիցների հետ։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan has said that Ankara opposes the spillover of the Russia-Ukraine conflict into the Black Sea region.
Speaking at a joint press conference in Kyiv with Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha, Fidan said Türkiye opposes attacks on ports, tankers and fishing vessels in the Black Sea, as well as any actions that endanger civilian lives, Anadolu reported.
The Turkish foreign minister also stressed that he considers it highly important to continue the Istanbul-format negotiations, mediated by Türkiye, aimed at resolving the conflict between Russia and Ukraine.
Fidan also said that Türkiye has agreed to assume leadership of the maritime component of the security guarantees in the Black Sea. According to him, an understanding on the issue has already been reached with the allies.