Կոբախիձեն կարևորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունները Վրաստանի տարանցիկ դերի զարգացման համատեքստում
Վրաստանն առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի հարևան երեք երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, և այդ հարաբերությունների խորացումը կարևոր դեր ունի երկրի կապակցվածության ու տարանցիկ գործառույթի զարգացման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն այս մասին խոսել է «Imedi LIVE» հաղորդման եթերում։
Կոբախիձեն նշել է, որ Վրաստանում կապակցվածության զարգացման ուղղությամբ խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրեր են իրականացվում։
«Մեր ծրագրի համաձայն՝ մինչև 2031 թվականը գործնականում բոլոր արագընթաց ավտոմայրուղիներն արդեն կառուցված կլինեն՝ բացառությամբ մեկ կոնկրետ հատվածի։ Բացի դրանից՝ ակտիվորեն շարունակվում են երկաթուղու արդիականացումն ու դրա կարողությունների հզորացումը։ Մենք կառուցում ենք Անակլիայի նավահանգիստը, և այստեղ ևս աշխատանքներն ակտիվորեն ընթանում են։ Զարգանում է նաև օդանավակայանների ենթակառուցվածքը․ խոսքը մեր երկրում գործող երեք միջազգային օդանավակայանների մասին է»,- ասել է Կոբախիձեն։
Վրաստանի վարչապետի խոսքով՝ ենթակառուցվածքներում իրականացվող լայնածավալ ներդրումները կնպաստեն երկրի տարանցիկ գործառույթի հետագա զարգացմանը։
«Սրանք ենթակառուցվածքներում իրականացվող շատ մեծածավալ ներդրումներ են, և այս ամենը կնպաստի մեր երկրի տարանցիկ գործառույթի առավել զարգացմանը։ Դրա հետ միասին խորացնում ենք մեր հարաբերությունները համապատասխան երկրների՝ մեր տարածաշրջանի և հարևան երկրների հետ։ Մենք արտակարգ հարաբերություններ ունենք մեր երեք հարևան երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, և այս ամենն առանցքային դեր ունի հենց կապակցվածության ու տարանցիկ գործառույթի տեսանկյունից»,- հայտարարել է Կոբախիձեն։

Кобахидзе подчеркнул важность отношений с Арменией в контексте развития транзитной роли Грузии
Грузия поддерживает особые отношения с тремя соседними странами: Арменией, Азербайджаном и Турцией, и углубление этих отношений играет важную роль развитии коммуникаций и транзитных функций страны.
Как передает "Арменпресс", об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в эфире программы “Imedi LIVE”.
Кобахидзе отметил, что в Грузии реализуются масштабные проекты по развитию транспортной инфраструктуры.
“Согласно нашей программе, к 2031 году будут построены практически все скоростные автомагистрали, за исключением одного конкретного участка. Кроме того, активно продолжается модернизация железной дороги и укрепление её пропускной способности. Мы строим порт Анаклии, и здесь также активно ведутся работы. Развивается и инфраструктура аэропортов. Речь идёт о трёх международных аэропортах, действующих в нашей стране”, — сказал Кобахидзе.
Премьер-министр Грузии подчеркнул, что дальнейшему развитию транзитной функции страны будут способствовать крупномасштабные инвестиции в эту инфраструктуру.
“Это очень масштабные инвестиции в инфраструктуру, и все это будет способствовать дальнейшему развитию транзитной функции нашей страны. В то же время мы углубляем отношения с соответствующими странами, нашим регионом и соседними странами. У нас сложились исключительные отношения с тремя соседними странами — Арменией, Азербайджаном и Турцией, и все это играет ключевую роль именно с точки зрения взаимосвязанности и транзитных функций”, — заключил Кобахидзе.