«Պատիվ ունեմ» ծրագիրը նախատեսվում է ներդնել նաև ԱԱԾ-ում
Հայաստանում առաջարկվում է «Պատիվ ունեմ» ծրագիրը ներդնել նաև Ազգային անվտանգության ծառայությունում՝ հնարավորություն տալով բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ուսանողներին ուսումնառության ընթացքում զինվորական պատրաստություն անցնել, իսկ ավարտելուց հետո ծառայել ԱԱԾ-ում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել զինվորական ծառայությանը, Սահմանապահ զորքերին և ազգային անվտանգության մարմիններին վերաբերող մի շարք օրենքներում։
Ծրագրին մասնակցող քաղաքացիները պայմանագիր կկնքեն ուսումնառության ընթացքում զինվորական պատրաստություն անցնելու և ավարտելուց հետո ԱԱԾ-ի նշած վայրում ու պայմաններով զինվորական ծառայություն իրականացնելու մասին։
Նրանք սկզբում պարտադիր զինվորական ծառայության կզորակոչվեն և Պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումներում կծառայեն որպես շարքային կազմի զինծառայող։ Այնուհետև, պայմանագրի համաձայն, երեք օրվա ընթացքում կտեղափոխվեն ԱԱԾ և կնշանակվեն սպայական պաշտոնի։
Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ նոր մեխանիզմը պետք է նպաստի ԱԱԾ-ի, մասնավորապես՝ Սահմանապահ զորքերի համալրմանը բարձրագույն կրթություն ունեցող զինծառայողներով։
Նշվում է, որ Սահմանապահ զորքերը նախատեսում են փուլային տարբերակով Պաշտպանության նախարարությունից ստանձնել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի ամբողջ հատվածի պահպանությունը, ինչի համար անհրաժեշտ կլինի լրացուցիչ անձնակազմ։
Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայում 2023-2024 ուսումնական տարվանից գործում է «Սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների կառավարում» մասնագիտությամբ քառամյա բակալավրի ծրագիր։ Առաջին երկու ուսումնական տարիներին հատկացվել է 10-ական, իսկ 2025-2026 ուսումնական տարում՝ 20 տեղ։ Հիմնավորման համաձայն՝ ծրագրով սովորելու համար արդեն ստացվել է 46 դիմում։
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է նաև հստակ սահմանել ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից զենքի, հատուկ միջոցների և ֆիզիկական ուժի կիրառման դեպքերն ու սահմանները։
Նախատեսվում է, որ ուժ կիրառելուց առաջ աշխատակիցը պետք է նախազգուշացնի դրա մասին և բավարար ժամանակ տրամադրի օրինական պահանջը կատարելու համար, եթե հապաղումը անմիջական վտանգ չի ստեղծում։ Կիրառվող ուժը պետք է համաչափ լինի դիմադրության վտանգավորությանը, իսկ վնասվածք ստացած անձին պետք է ցուցաբերվի առաջին օգնություն։
Հղիության ակնհայտ նշաններ ունեցող կանանց, ակնհայտ հաշմանդամություն ունեցող անձանց և անչափահասների նկատմամբ զենքի, հատուկ միջոցների կամ ֆիզիկական ուժի կիրառումը կարգելվի։ Բացառություն կլինեն զինված հարձակման կամ մարդկանց կյանքին ու առողջությանը սպառնացող գործողությունների դեպքերը։
Սահմանապահ զորքերի զինծառայողները կկարողանան իրենց գործառույթներն իրականացնելիս օգտագործել տեսալուսանկարահանող և ձայնագրող սարքեր։ Օրենքում կհստակեցվեն նաև ֆիզիկական ուժի և ծառայողական շների կիրառման դրույթները։
ԱԱԾ ավագ սպայական կազմի ծառայության սահմանային տարիքն առաջարկվում է 52-ից բարձրացնել մինչև 55 տարեկան։ Ծառայողներին հնարավորություն կտրվի հերթական արձակուրդը բաժանել երեք մասի՝ գործող երկու մասի փոխարեն։
Ծառայողական քննության ընթացքում հնարավոր կլինի ծառայողի պարտականությունների կատարումը կասեցնել մինչև մեկ ամիս ժամկետով՝ պահպանելով նրա դրամական ապահովությունը։
Նախագծով առաջարկվում է նաև, որ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով ծառայության անցած սահմանապահներն ուսումնական փուլի ավարտական քննությունների արդյունքներով համարվեն ատեստավորված և պաշտոնի նշանակման օրվանից ստանան նախատեսված հավելավճարը։ Նույն մոտեցումը կկիրառվի ռազմական ուսումնական հաստատությունն ավարտած և համապատասխան սպայական պաշտոնի նշանակված ծառայողների նկատմամբ։
ԱԱԾ կին ծառայողների հղիության և ծննդաբերության արձակուրդը կհաշվարկվի հերթական զինվորական կոչման համար անհրաժեշտ ծառայության ժամկետում։ Մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդի ընթացքում նրանց պաշտոնը կպահպանվի։
Ազգային անվտանգության մարմինների և Սահմանապահ զորքերի զինծառայողների համազգեստի ու տարբերանշանների ձևերը և դրանք կրելու կանոնները Կառավարության կամ վարչապետի փոխարեն կհաստատի ԱԱԾ տնօրենը։
Նախագծերի ընդունմամբ պետական բյուջեի եկամուտներում և ծախսերում փոփոխությունների անհրաժեշտություն կառաջանա։ Ֆինանսական հաշվարկները նախատեսվում է ներկայացնել համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման ընթացքում։
«Պատիվ ունեմ» ծրագրի գաղափարախոսությունն է` բուհական տարկետումը կապել ապագա սպայական ծառայության հետ:
Ծրագրի մասնակիցներին տրվում է պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունք, ուսումնառությունը բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում իրականացվում է պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ, բարձրագույն ուսումնական հաստատության կողմից համապատասխան մասնագիտության համար սահմանված տարեկան վարձի չափով: ԲՈւՀ-ը և զինվորական պատրաստությունը սահմանված կարգով ավարտելուց հետո զորակոչված քաղաքացուն շնորհվում է լեյտենանտ զինվորական կոչում, նրա հետ կնքվում է կրտսեր սպայական կազմի պայմանագրային ծառայություն անցնելու մասին պայմանագիր և վիճակահանությամբ նշանակվում ծառայության.
- դասակի հրամանատարների պաշտոնների համալրման պատրաստության դեպքում՝ 2 տարի 3 ամիս ժամկետով, որում առաջին 3 ամիսը՝ շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողի կարգավիճակով,
- բժշկական մասնագիտացում պահանջող պաշտոնների համալրման պատրաստության դեպքում՝ ուսումնառության և 1 տարի ժամկետով կլինիկական ռեզիդենտուրայում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվերով ուսումնառության ավարտից հետո՝ 4 տարի ժամկետով:
«Պատիվ ունեմ» ծրագիրը կարգավորվում է ՀՀ կառավարության 2018թ. ապրիլի 12-ի N430-Ն և N455-Ն որոշումներով, որտեղ հստակ նշված են այն բոլոր ընթացակարգերը, որը անհրաժեշտ է ծրագրի մասնակից դառնալու համար:

Программа «Честь имею» планируется к внедрению также в Службе национальной безопасности Армении
В Армении предлагается внедрить программу «Честь имею» также в Службе национальной безопасности (СНБ), предоставив студентам высших учебных заведений возможность пройти военную подготовку во время учебы и после окончания учебы служить в СНБ.
По сообщению Арменпресс, соответствующий законодательный пакет предусматривает внесение поправок в ряд законов, касающихся военной службы, пограничной охраны и органов национальной безопасности.
Граждане, участвующие в программе, подпишут договор о прохождении военной подготовки во время учебы и прохождении после окончания учебы военной службы в месте и на условиях, установленных СНБ.
Сначала они будут призваны на обязательную военную службу и будут служить рядовыми в соответствующих подразделениях Министерства обороны. Затем, согласно договору, в течение трех дней они будут переведены в СНБ и назначены на офицерскую должность.
По обоснованию проекта, новый механизм должен способствовать пополнению Службы национальной безопасности, в частности, пограничной охраны, военнослужащими с высшим образованием.
Отмечается, что Пограничные войска планируют постепенно перенять у Министерства обороны охрану всего участка армяно-азербайджанской государственной границы, для чего потребуется дополнительный персонал.
С 2023-2024 учебного года в Военной академии им. Вазгена Саргсяна действует четырехлетняя программа бакалавриата по специальности «Управление подразделениями Пограничных войск». В первые два учебных года выделено по 10 мест, а в 2025-2026 учебном году — 20 мест. По данным обоснования, на обучение по программе уже получено 46 заявок.
Законодательный пакет также предлагает четко определить случаи и пределы применения сотрудниками СНБ оружия, специальных средств и физической силы.
Предполагается, что перед применением силы сотрудник должен предупредить об этом и предоставить достаточно времени для выполнения законного требования, если задержка не создает непосредственной опасности. Применяемая сила должна быть соразмерна опасности сопротивления, а пострадавшему должна быть оказана первая помощь.
Применение оружия, специальных средств или физической силы против женщин с явными признаками беременности, лиц с явными недостатками и несовершеннолетних будет запрещено. Исключениями станут случаи вооруженного нападения или действий, угрожающих жизни и здоровью людей.
Военнослужащие пограничной службы смогут использовать видео- и аудиозаписывающие устройства при выполнении своих функций.
Закон также уточнит положения об использовании физической силы и служебных собак.
Предлагается повысить возрастной предел для старших офицеров СНБ с 52 до 55 лет. Военнослужащим будет предоставлена ​​возможность разделить обычный отпуск на три части вместо нынешних двух.
В период прохождения аттестации по службе будет возможность приостановления исполнения служебных обязанностей военнослужащего на срок до одного месяца при сохранении его финансовой стабильности.
Законопроект также предлагает считать пограничников, проходивших службу по программе «Защитник Отечества», сертифицированными по результатам выпускных экзаменов образовательного этапа и получать установленную премию с даты назначения на должность. Аналогичный подход будет применяться к военнослужащим, окончившим военное учебное заведение и назначенным на соответствующую офицерскую должность.
Отпуск по беременности и родам женщин-военнослужащих СНБ будет рассчитываться в период службы, необходимом для сохранения регулярного воинского звания. Во время отпуска по уходу за ребенком до трех лет их положение будет сохраняться.
Формы и знаки отличия военнослужащих органов национальной безопасности и пограничной охраны, а также правила их ношения будут утверждаться директором СНБ, а не правительством или премьер-министром.
С принятием законопроектов возникнет необходимость в изменениях в доходах и расходах государственного бюджета. Финансовые расчеты планируется представить в ходе разработки соответствующих уставов.
Идеология программы «Честь имею» заключается в том, чтобы связать отсрочку от службы в университете с будущей офицерской службой.
Участникам программы предоставляется право на отсрочку от обязательной военной службы, обучение в высших учебных заведениях осуществляется государством в форме студенческих пособий с полным возмещением платы за обучение в размере годовой платы, установленной высшим учебным заведением для соответствующей специальности. После окончания высшего учебного заведения и военной подготовки в установленном порядке призывнику присваивается воинское звание лейтенанта, с ним заключается договор о поступлении на контрактную службу в качестве младшего офицера, и он назначается на службу путем жеребьевки:
- в случае подготовки к замещению должностей командиров взводов - на срок 2 года и 3 месяца, из которых первые 3 месяца - в статусе обязательного военнослужашего рядового состава,
- в случае подготовки к замещению должностей, требующих медицинской специализации - на срок 4 года после окончания обучения и 1 год клинической ординатуры по приказу Министерства обороны Республики Армения.
- Программа «Честь имею» регулируется постановлениями правительства Республики Армения № 430-Н и № 455-Н от 12 апреля 2018 года, в которых четко изложены все процедуры, необходимые для участия в программе.