Համաշխարհային ժամանակին լրացուցիչ վայրկյան կավելացվի Երկրագնդի պտույտի դանդաղման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիեզերանավերը, արբանյակները եւ ամբողջ աշխարհի սպառողները հուլիսի լույս 1-ի գիշերը լրացուցիչ վայրկյան կմտցնեն իրենց ժամացույցների մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 5-ին ՏԱՍՍ-ին պատմել Է Ռուսասատանի Ժամանակի եւ հաճախականության պետական ծառայության Գլխավոր չափագիտական կենտրոնի պետ Իգոր Բլինովը:
«Լրացուցիչ վայրկյան կստանան այն բոլոր օգտատերերը, որոնք օգտվում են ժամանակի ծառայությունից, ինչպես ռուսական, այնպես Էլ միջազգային. Թռիչքների կառավարման կենտրոնը, Միջազգային տիեզերակայանը, օդաչուավոր տիեզերանավերը, արբանյակները, գնացքները, ինքնաթիռները, կայարանները, բանկերը, բջջային ընկերությունները: Ավելի հեշտ Է թվարկել նրանց, ովքեր լրացուցիչ վայրկյան չեն ստանա»,- ասել Է Բլինովը:
Գործակալության զրուցակիցը հիշեցրել Է, որ աշխարհում օգտագործվում են ժամանակի երկու ստանդարտներ՝ աստղագիտական եւ ատոմային: «Այն պատճառով, որ Երկիր մոլորակը դանդաղեցնում Է իր պտույտը, տարաձայնություններ կան ժամանակի հաշվարկման աստղագիտական եւ ատոմային, որն օգտագործվում Է 1967 թվականից, համակարգերի միջեւ: Երբ տարբերությունը հասնում Է մեկ վայրկրանի, ատոմային համակարգը ճշգրտվում Է»,- պարզաբանել Է նա:

Дополнительную секунду введут во всемирное время из-за замедления вращения Земли
Космические корабли, спутники и наземные потребители во всем мире в ночь на 1 июля введут в свои часы дополнительную секунду. Как передает Арменпресс, об этомрассказал в пятницу ТАСС начальник главного метрологического центра Государственной службы времени и частоты Игорь Блинов.
"Дополнительную секунду получат все потребители, которые пользуются службой времени, как российские, так и международные: Центр управления полетами, Международная космическая станция, пилотируемые корабли, спутники, поезда, самолеты, вокзалы, банки, сотовые компании. Проще перечислить тех, кто не получит дополнительную секунду", - сказал Блинов.
Собеседник агентства напомнил, что в мире используются два стандарта времени - астрономический и атомный. "В связи с тем, что Земля замедляет свое вращение, имеется разногласие между астрономической и атомной системой исчисления времени, используемой с 1967 года. Когда разница достигает одной секунды, атомная система корректируется", - пояснил он.