Երկրի վրա 100 տոննա զանգվածով տիեզերական աղբի «անձրեւ» Է տեղացել. NASA
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ տարի շարքից դուրս եկած ավելի քան 600 արբանյակներ, հրթիռների բանեցված աստիճաններ եւ տիեզերական ապարատների այլ բեկորներ են լիովին կամ մասնակի այրվել մթնոլորտի խիտ շերտերում՝ դեպի Երկիր հետադարձ ճանապարհին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ամերիկյան Space News շաբաթահանդեսին, այս տվյալները NASA-ն ներկայացրել Է ՄԱԿ-ի Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության օգտագործման կոմիտեին, որը քննարկել Է «տիեզերական աղբի մաքրման» հիմնախնդիրը:
Մասնագետների գնահատումներով՝ անցյալ տարի «տիեզերքից աղբային անձրեւը» սովորականից ավելի ուժեղ Է եղել Արեգակի բարձր ակտիվության պատճառով, որը բարձրացրել Է Երկրի մթնոլորտի սահմանը եւ հարկադրել Է դեպի մոլորակի մակերեւույթ սլանալու ցածր ուղեծրերում մնացած տիեզերական հնոտիի մի մասը: Ամերիկացի փորձագետները կարծում են, որ «մետաղական տեղումների» ընդհանուր զանգվածը գերազանցել Է 100 տոննան: Հնարավոր չԷ պարզել՝ արդյոք շատ բեկորներ են հասել Երկիր՝ չվնասվելով մթնոլորտի խիտ շերտերով անցնելիս, բայց փոխարենը հայտնի Է, որ մարդկանցից ոչ ոք դրանից չի տուժել:
NASA-ի աշխատակիցներն ասում են, որ դրանից հետո տիեզերքը փոքր-ինչ մաքրվել Է: Նրանց խոսքով՝ 10 սանտիմետրից ոչ փոքր չափով առարկաների քանակը, որոնք մտնում են տիեզերական աղբի կատալոգի մեջ, նվազել Է: Միեւնույն ժամանակ իրենց դարն ապրած արբանյակների եւ տանող հրթիռների բեկորների ընդհանուր զանգվածը, որոնք պտտվում են ուղեծրում, վերջին 10 տարում 5 հազար տոննայից աճել Է մինչեւ 6,7 հազար տոննա:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, մասնագետներն այժմ առաջարկում են ընդանուր տիեզերական տան մաքրման տարբեր եղանակներ՝ ընդհուպ մինչեւ ամենաԷկզոտիկը՝ հատուկ ուղեծրային «փոշեկուլների» ստեղծումը: Միեւնույն ժամանակ բոլորն Էլ համակարծիք են, որ գլխավորը բոլոր երկրների կողմից տիեզերական ապարատների օգտագործման կանոնների խստիվ կատարումն Է:

NASA: в прошлом году на Землю обрушился "дождь" из космического мусора массой 100 тонн
Более 600 вышедших из строя спутников, отработавших ступеней ракет и других обломков космических аппаратов сгорели в прошлом году - полностью или частично - в плотных слоях атмосферы на обратном пути к Земле, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщил американский еженедельник Space News, такие данные были представлены NASAв Комитет ООН по использованию космического пространства в мирных целях, где обсуждалась проблема "уборки космического мусора".
По оценкам специалистов, в прошлом году "мусорный дождь из космоса" был сильнее обычного из-за высокой солнечной активности, которая подняла границу земной атмосферы и заставила устремиться к поверхности планеты часть космического хлама, остававшегося на низких орбитах. Американские эксперты считают, что общая масса "металлических осадков" превысила 100 тонн. Много ли обломков долетело до Земли, уцелев при прохождении через плотные слои атмосферы, выяснить невозможно, но зато известно, что никто из людей от этого не пострадал.
Сотрудники NASAговорят, что после этого в космосе стало немного чище. По их словам, количество предметов размером не менее 10 см, попадающих в каталог космического мусора, уменьшилось. В то же время общая масса отслуживших свой век спутников и фрагментов носителей, вращающихся на орбите, выросла за последние 10 лет с 5 тыс. до 6,7 тыс. тонн.
Специалисты предлагают сейчас различные способы уборки в общем космическом доме - вплоть до самых экзотических, подобно созданию специальных орбитальных "пылесосов". В то же время практически все сходятся во мнении, что главное - это строгое выполнение всеми странами правил использования космических аппаратов.