NASA-ում հավաստել են Եվրոպայում կյանքի որոնման պլանները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ն պատրաստվում Է նոր առաքելություն ուղարկել Եվրոպա՝ Յուպիտերի արբանյակ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է New Scientist-ը՝ վկայակոչելով գործակալության 2016 թվականի բյուջեի նախագիծը:
Յուպիտերի արբանյակը համարվում Է ամենահեռանկարային թեկնածուներից մեկը կյանքի հայտնաբերման համար: Դա հասկանալի Է դարձել այն բանից հետո, երբ 1990-ական թվականների կեսերին Galileo տիեզերական ապարատը ցույց տվեց, որ Եվրոպայի սառցակեղեւի տակ կարող Է թաքնված լինել աղի ջրով օվկիանոս: Վերջերս հայտնի Է դարձել, որ այդ ջրավազանը կարող Է կապ ունենալ արբանյակի նոսր մթնոլորտի հետ:
Սպասվում Է, որ NASA-ն գործընկերների հետ կստեղծի զոնդ, որը կգտնվի Յուպիտերի, իսկ այնուհետեւ՝ Եվրոպայի ուղեծրում, բայց վայրԷջք չի կատարի բուն արբանյակի վրա: Դա կապված Է այն բանի հետ, որ գործակալությունը զգուշանում Է ինտենսիվ տիեզերական ճառագայթումից, որը կարող Է վտանգավոր լինել ապարատի համար:
Զոնդը պլանավորվում Է արձակել 2020 թվականի երկրորդ կեսին: Ընդամենը ծրագրի համար NASA-ն հինգ տարվա ընթացքում պատրաստվում Է տրամադրել 255 միլիոն դոլար: Ավելի վաղ գործակալությունն արդեն ստացել Է հարյուր միլիոն դոլար, իսկ 2016 թվականին կստանա եւս 30 միլիոն:

В НАСА подтвердили планы по поиску жизни на Европе
НАСА собирается отправить новую миссию на Европу — спутник Сатурна. Как передает Арменпресс, об этом сообщает New Scientist со ссылкой напроект бюджетаагентства на 2016 год.
Спутник Сатурна считается одним из самых перспективных кандидатов для обнаружения жизни. Это стало понятно, когда в середине 1990-х годов космический аппарат Galileo показал, что под ледяной коркой Европы может скрываться жидкий соленый океан. Недавно стало известно, что у такого водоема может бытьсвязьс разреженной атмосферой спутника.
Ожидается, что НАСА с партнерами создадут зонд, который будет находиться на орбите Юпитера и потом — Европы, но не будет высаживаться на самом спутнике. Это связано с тем, что агенство опасается интенсивной космической радиации, которая может быть опасной для аппарата.
Запустить зонд планируется во второй половине 2020 года. Всего на программу в течение пяти лет НАСА с 2016 года собирается выделить 255 миллионов долларов. Ранее агентство уже получило сто миллионов долларов, а в 2016 году получит еще 30 миллионов.