Աշխարհում հայտնվել Է արհեստական սրտով երկրորդ մարդը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի բժիշկները պատմության մեջ երկրորդ անգամ կատարել են արհեստական սրտի փոխպատվաստման վիրահատություն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 8-ին հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Carmat ընկերության հայտարարությունը, որի մասնագետներն զբաղվում Էին օրգանի ստեղծմամբ:
ԶԼՄ-ները նշում են, որ վիրահատությունը խստագույն գաղտնիության պայմաններում մի քանի շաբաթ առաջ կատարվել Է Նանտի բժշկական կենտրոնում:
900 գրամ քաշով արհեստական սիրտը փոխպատվաստվել Է ավելորդ քաշից տառապող հիվանդին: Չնայած այն բանին, որ վիրահատության վերաբերյալ հաղորդումներն առայժմ պաշտոնապես չեն հաստատվել, Փարիզի սակարանում Carmat-ի բաժնետոմսերի արժեքն աճել Է 18,5 տոկոսով:
Սրտի փոխպատվաստման ՝աշխարհում առաջին վիրահատությունը կատարվել Է 2011 թվականի դեկտեմբերի կեսին Ժորժ Պոմպիդուի անվան եվրոպական հոսպիտալում:
Սակայն 76-ամյա տղամարդը, որին պատվաստվել Էր եզակի բիոպրոտեզ, երկուսուկես ամիս անց մահացել Էր դրա մեխանիզմի աշխատանքի խափանման պատճառով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

В мире появился второй человек с искусственным сердцем
Французские медики во второй раз в истории провели операцию по пересадке искусственного сердца. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник агентство Франс Пресс со ссылкой на заявление компании Carmat, специалисты которой занимались созданием органа.
СМИ сообщают, что операция в условиях строжайшей секретности прошла несколько недель назад в медицинском центре Нанта. Искусственное сердце весом 900 грамм было пересажено пациенту, страдающему избыточным весом. Несмотря на то, что официально сообщения об операции до сих пор не подтверждались, в минувшую пятницу акции Carmat на парижской бирже выросли на 18,5%.
Первая в мире операция по пересадке была проведена в середине декабря 2013 года в Европейском госпитале Жоржа Помпиду. Однако 76-летний мужчина, которому был пересажен уникальный биопротез, скончался через 2,5 месяца из-за сбоя в работе его механизма, сообщает РИА Новости.