Ապրելու համար լավագույն քաղաքները գտնվում են Ավստրալիայում եւ Կանադայում. փորձագետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի Մելբուռն քաղաքը չորրորդ անգամ է գլխավորել ըստ Economist հանդեսի վարկածի կյանքի լավագույն որակով քաղաքների ցուցակը:
Ընդամենը հրատարակության հետազոտական ստորաբաժանման փորձագետներն ուսումնասիրել են 140 քաղաքներ՝ ուշադրություն դարձնելով այնպիսի գործոնների վրա, ինչպիսիք են առողջապահությունը, էկոլոգիան, ենթակառուցվածքը, կրթության մատչելիությունը եւ մշակութային կյանքը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Քաղաքների առաջին տասնյակի մեջ են մտել նաեւ Ավստրալիայի Ադելաիդան, Սիդնեյը եւ Փերտը եւ Կանադայի Վանկուվերը, Տորոնտոն եւ Քալգարին:
Հին աշխարհը լավագույնների տասնյակում ներկայացված Է լոկ Վիեննայով (երկրորդ տեղը) եւ Հելսինկիով (ութերորդ տեղը):
Վարկանիշը եզրափակում Է Դամասկոսը Սիրիայում, որտեղ վերջին երեք տարում շարունակվում Է զինված հակամարտությունն իշխանությունների եւ ապստամբների միջեւ, որոնք պահանջում են նախագահ Բաշար Ասադի պաշտոնաթողությունը, հաղորդել Է BBC-ն:

Эксперты: лучшие города для жизни - в Австралии и Канаде
Австралийский Мельбурн четвертый раз возглавил список городов с самым лучшим качеством жизни по версии журнала Economist.
Всего эксперты исследовательского подразделения издательства изучили 140 городов, обращая внимания на такие факторы, как здравоохранение, экология, инфраструктура, доступность образования и культурная жизнь, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В первую десятку городов попали также австралийские Аделаида, Сидней и Перт и канадские Ванкувер, Торонто и Калгари.
Старый свет в десятке лучших представлен лишь Веной (на втором месте) и Хельсинки (на восьмом). Замыкает рейтинг Дамаск в Сирии, где последние три года продолжается вооруженный конфликт между властями и повстанцами, которые требуют отставки президента Башара Асада