Մեծ Բրիտանիայում ծնողներին ձերբակալել են երեխայի ավելորդ քաշի համար. The Sun
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում 11-ամյա տղայի ծնողներին ձերբակալել են երեխայի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի կասկածանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է The Sun-ը: Ահազանգել են բժիշկները, որոնք հետեւում Էին 95-կիլոգրամանոց երեխայի վիճակին եւ անհանգստացած Էին նրա առողջության համար:
Ինչպես հայտնել Է ոստիկանությունը, ներկայում ծնողները ազատված են գրավի դիմաց: Մեծ Է այն բանի հավանականությունը, որ երեխան կհանձնվի խնամակալության մարմիններին:
Ծնողները պնդում են, որ իրենց որդու ավելորդ քաշը պայմանավորված Է գենետիկ ժառանգականությամբ: Նրանք ջանում Էին հսկողության տակ պահել երեխայի քաշը:
«Ես գեր եմ, եւ ամուսնուս կողմի բոլոր ազգականները նույնպես խոշորամարմին են: Դա գենետիկա Է»,-պատմել Է տղայի մայրը: Նրա խոսքը հաստատում Է նաեւ հայրը:
Տղայի հայրը նշում Է, որ որդու ամենասիրած կերակուրը բրոկոլին Է:
Տղան ինքը խոստովանել Է, որ ցանկանում Է քաշը գցել, որովհետեւ իրեն թույլ չեն տվել մասնակցել ձիերով դպրոցական ուղեւորություններին: Նա նաեւ պատմել Է, որ երբ ընկել Է լողավազան, չի կարողացել ինքնուրույն բարձրանալ:
Ծնողներն արդեն ստիպված են եղել համաձայնագիր ստորագրել սոցիալական ծառայության ներկայացուցիչների հետ: Եթե նրանք խախտեն այդ համաձայնագիրը, ապա երեխային խնամակալության հանձնելու գործընթացը կկիրառվի:
Գլխավոր խնդիրներից մեկը, որոնց ներկայում բախվում Է Մեծ Բրիտանիան, ավելորդ քաշն Է: Թագավորությունը եվրոպական երկրների թվում առաջին տեղն Է զբաղեցնում ավելորդ քաշից տառապող մարդկանց թվաքանակով: Այդ կապակցությամբ իշխանությունները մի շարք միջոցառումներ են իրականացնում, որոնք նպատակամղված են ազգի առողջության պահպանմանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

The Sun: в Великобритании арестовали родителей за лишний вес у ребенка
Родителей 11-летнего мальчика арестовали поподозрению вжестоком обращении сребенком. Как передает Арменпресс, об этомпишет The Sun. Тревогу подняли врачи, регулярно осматривающие 95-килограммового ребенка иобеспокоенные его состоянием здоровья.
Как сообщила полиция, наданный момент родители освобождены подзалог. Велика вероятность, что ребенок будет передан попечительству органов опеки.
По утверждению родителей, излишняя полнота уих сына обусловлена генетической наследственностью. Они старались держать его вес подконтролем.
"Я полная, ивсе родственники состороны мужа тоже крупные. Это генетика",— рассказала мать мальчика. Ее слова подтверждает иотец.
Отец мальчика утверждает, что любимая еда сына— брокколи.
Сам мальчик признался, что хочет сбросить вес, потому что ему неразрешили участвовать вшкольной поездке налошадях. Также он рассказал, что когда упал вбассейне, то несмог самостоятельно подняться.
Родителям уже пришлось подписать соглашение спредставителями социальной службы. Если они нарушат это соглашение, процесс попередаче ребенка подопеку будет запущен.
Одной изглавных проблем, скоторыми насегодняшний день сталкивается Великобритания, является избыточный вес. Королевство занимает первое место среди европейских стран поколичеству людей, страдающих отожирения. В связи сэтим власти предпринимают ряд мер, направленных наподдержание здоровья нации.