Պետությունն ու եկեղեցին արձանագրում են Հայաստանի բոլոր սրբավայրերի ամբողջական կամ մասնակի վերականգնման կարիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետության հոգածության ներքո գտնվող եւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին անժամկետ անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնված շուրջ 21 հուշարձաններ 2013 թվականին կվերկանգնվեն: Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ մշակույթի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալություն պետ Արմեն Աբրոյանը, մշակույթի նախարարությունն այս տարի նախատեսում է համապատասխանաբար 16 հուշարձանի վերականգնման և 3 հուշարձանի նախագծային աշխատանքներ: «2012 թ. ընթացքում կատարվել են թվով 16 հուշարձանների վերականգնողական և 4 հուշարձանների վերականգնման գիտանախագծային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքներ, որոնց նպատակով ծախսվել է 214.0 մլն դրամ գումար»,-ասաց նա:
Աբրոյանի խոսքով`անցյալ տարի առավել վտանգված հուշարձանների պահպանության նպատակով իրականացվել է 25 հուշարձանի տեխնիկական վիճակի դիտանցում: «Պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ծրագրի շրջանակներում 2012 թվականից մեկնարկել և համատեղ ծրագրեր են իրականացվել Գառնիի միջնադարյան կամրջի, Մխիթար Գոշի դամբարանի, Նոր Վարագավանքի, Ախթալայի Սբ Աստվածածին եկեղեցու, Կամարիսի Սբ Հովհաննես եկեղեցու, Օձունի Սբ Հովհաննես եկեղեցու, Կուրիս գյուղի Սբ Ամենափրկիչ եկեղեցու, Արթիկի Սբ Աստվածածին եկեղեցու, Արուճի տաճարի, Տաթևի վանական համալիրի, Գյումրու մարզային գրադարանի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման և վերականգնման աշխատանքների ապահովման նպատակով»,-ասաց նա:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին անժամկետ անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնված եկեղեցիներում 2013 թվականին Մայր Աթոռի կողմից աշխատանքները կշարունակվեն Հառիճավանքում, Գեղարդավանքում, Օձունում և Ախթալայում: Այս վանքերին կգումարվի նաև Գոշավանքը: Նախատեսվում է նաեւ Ս. Էջմիածնի Մայր Տաճարի գմբեթների հիմնանորոգությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Վահրամ քահանա Մելիքյանը նշեց, որ 2012 թվականին Մայր Աթոռի կողմից հիմնանորոգվել, կամ մասնակի վերանորոգվել են Թբիլիսիի Սբ Էջմիածին եկեղեցին, Հառիճավանքը, Նորադուսի Սբ Աստվածածին եկեղեցին, Հաղարծինը: Բարեկարգվել է Սևանի վանական համալիրը: Մասնակի նորոգություններ են եղել Գեղարդավանքում, Վաղարշապատի Սբ Աստվածածին եկեղեցում: Նախապատրաստական և հետազոտական աշխատանքներ են սկսել տարվել Մայր Տաճարի, Ախթալայի և Օձունի Սբ Աստվածածին եկեղեցու նորոգության համար: «Եկեղեցիների նորոգության հետ կապված միանգամից մեծ քայլեր ձեռնարկելու համար բավարար միջոցներ չունի ո´չ պետությունը և ո´չ էլ Հայոց Եկեղեցին: Սակայն ըստ առաջնահերթության այնուամենայնիվ որոշակի աշխատանքներ ձեռնարկվում են` նախ հնարավորինս պահպանելու վտանգված աղոթատեղիները, ապա բարեկարգ պահելու մեր ողջ սրբազան ժառանգությունը: Այդ հարցում Եկեղեցուն օգնության են հասնում բարերար հայորդիները, որոնց աջակցությամբ թե´ Մայր Աթոռը և թե´ թեմեր կարողանում են նկատելի արդյունքներ արձանագրել»,-ասաց նա:
Տեր Վահրամի խոսքով` հայրենիքի գրեթե բոլոր սրբավայրերը, անկախ այն հանգամանքից փոխանցված են եկեղեցուն թե ոչ, կարիք ունեն ամբողջական կամ մասնակի վերականգնման: «Նմանօրինակ աշխատանքներն ենթադրում են հսկայական գումարներ, կարող եմ նշել նաև, որ երբեմն մի նոր եկեղեցի կառուցելը նվազ միջոցներ է պահանջում, քան մի պատմական վանք նորոգելը: Սակայն դա բնավ չի նշանակում, որ նախապատվությունը տրվում է նոր եկեղեցիներին: Նոր տաճարներ հիմնականում կառուցվում են այն բնակավայրերում կամ քաղաքների թաղամասերում, ուր երբևէ եկեղեցի չի եղել և աղոթատեղիի անհրաժեշտություն է նկատվում»,-ասաց նա:

Государство и церковь констатируют необходимость частичного или полного восстановления всех святых мест Армении
В 2013 году будет восстановлен 21 памятник, находящийся под защитой государства и переданный в бессрочное и безвозмездное владение Первопрестольному Св.Эчмиадзину. Как сказал в беседе сАрменпрессначальник Агентства по сохранению памятников истории и культуры министерства культуры Армении Армен Аброян, министерство в этом году планирует подготовить восстановление 16 памятников и проектную документацию еще по 3-м памятникам. «В 2012 году также было восстановлено 16 памятников и разработана соответствующая проектная документация еще по 4-м. С этой целью было израсходовано 214.0 млн драмов»,- сказал он.
По словам Аброяна, в прошлом году был проведен и мониторинг технического состояния 25 памятников, внушающих опасения. «В рамках сотрудничества «государство-частный сектор» с 2012 года стартовали и реализуются совместные программы, связанные с разработкой проектной документации и восстановлением средневекового моста в Гарни, усыпальницы Мхитара Гоша, церквей Нор Варагаванк, Сурб Аствацацин в Ахтале, Сурб Ованнеса в Камарисе, Сурб Ованнеса в Одзуне, Сурб Аменапркича в селе Корис, Сурб Аствацацин в Артике, храма в Аруче, храмового комплекса в Татеве, областной библиотеки в Гюмри и др
Продолжатся восстановительные работы и в храмовых комплексах, переданных в бессрочное и безвозмездное владение Первопрестольному Св.Эчмиадзину – в Аричаванке, Гегардаванке, Одзуне и Ахтале, Гошаванке. Планируется и капитальный ремонт куполов Кафедрального собора Св.Эчмиадзина.
Как сказал в беседе сАрменпрессдиректор информационной системы Св.Эчмиадзина, священник Ваграм Меликян, усилиями Св.Эчмиадзина в 2012 году частично или полностью были восстановлены церкви Св.Эчмиадзина в Тбилиси, Аричаванк, Св.Аствацацин в Норадузе, Агарцин, благоустроен и храмовый комплекс в Севане.
Частичные восстановительные работы проведены в Гегардаванке, Вагаршапате в церкви Сурб Аствацацин, проводятся исследовательские работы в Кафедральном соборе Св.Эчмиадзина и в церквах Сурб Аствацацин в Ахтале и Одзуне для последующих ремонтных работ.
По словам Тер Ваграма, все святые места Армении, независимо от того переданы ли они Первопрестольному Св.Эчмиадзину или нет, нуждаются в частичном или полном восстановлении. «Эти работы требуют огромных средств, поскольку речь идет об исторических памятникам», - подчеркнул он.