Արտուր Օսիպյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը վերացնելու որոշում է կայացվել
Հսկող դատախազը որոշում է կայացրել Արտուր Օսիպյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը վերացնելու մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի մամուլի խոսնակ Լուսինե Մարտիրոսյանը:
«Հսկող դատախազը, ի թիվս այլնի, հաշվի առնելով քաղաքացիական հասարակության մի խումբ ներկայացուցիչների կողմից մեղադրյալ Արտուր Օսիպյանի նկատմամբ երաշխավորություն ստանձնելու պատրաստակամության վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազին և հսկող դատախազին ուղղված միջնորդությունները, 2026 թվականի հունիսի 10-ին որոշում է կայացրել Արտուր Օսիպյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը վերացնելու մասին:
Որոշումն ուղարկվել է ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ՝ անձին անհապաղ ազատ արձակելու նպատակով», - գրել է Մարտիրոսյանը:
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Արտուր Օսիպյանը 2026 թվականի մարտի 22-ին տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր օգտահաշվի միջոցով, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված շարժառիթով, կատարել է հրապարակային գրառումներ՝ այդ կերպ ՀՀ վարչապետի հասցեին ուղղակի դիտավորությամբ հնչեցնելով բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Օսիպյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը):

The supervising prosecutor has taken a decision to lift the pre-trial detention order applied as a preventive measure against Artur Osipyan, Lusine Martirosyan, Adviser to the Prosecutor General of Armenia, wrote on her Facebook page.
“The supervising prosecutor, taking into account, among other things, the petitions addressed to the Prosecutor General of Armenia and the supervising prosecutor by a group of civil society representatives expressing their readiness to stand as guarantors for the defendant Artur Osipyan, took a decision on 10 June 2026 to lift the pre-trial detention order applied against Artur Osipyan as a preventive measure. The decision has been sent to the ‘Nubarashen’ Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia for the purpose of the immediate release of the individual,” Martirosyan wrote.
In the course of the pre-trial investigation conducted by the Yerevan City Investigative Department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, apparently factual data were obtained indicating that on 22 March 2026, Artur Osipyan, using information and communication technologies — specifically his Facebook account — and motivated by political views, made public posts in which he publicly and with direct intent called for violence against the Prime Minister of Armenia. In the course of the pre-trial investigation, public criminal prosecution was initiated against Osipyan under Article 330, Part 2, Clause 3 of the Criminal Code (public calls for violence, public justification or propaganda of violence, as well as the distribution of materials or objects for that purpose), Article 297, Part 1 (hooliganism), and Article 211, Part 1 (coercing a person to conduct or refrain from conducting campaigning, or otherwise obstructing the conduct of campaigning).