Գրոսին շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ-ին և Ուկրաինային ԶԱԷԿ-ի շուրջ տեղային հրադադարի համար
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին և Ուկրաինային հերթական տեղային հրադադարի ռեժիմին համաձայնելու համար՝ Զապորոժիեի ատոմակայան (ԶԱԷԿ) տանող էլեկտրահաղորդման գծերի նորոգման նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս հայտարարել է ԱԷՄԳ-ի մամուլի ծառայությունը X սոցիալական հարթակում։
Նշվում է որ ԶԱԷԿ-ի արտաքին էներգամատակարարման վերականգնումը տևել է գրեթե երեք շաբաթ։
«Գլխավոր տնօրեն Գրոսին շնորհակալություն է հայտնում ինչպես Ռուսաստանի Դաշնությանն, այնպես էլ Ուկրաինային՝ գործակալության հետ համագործակցության համար՝ հրադադարի համաձայնեցման և (կայանի) արտաքին էներգամատակարարման վերականգնման հնարավորության ապահովման հարցում», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Գրոսին «Ֆեռոսպլավնայա-1» գծից ԶԱԷԿ-ի արտաքին էներգամատակարարման վերականգնումը համարել է «կարևորագույն քայլ, որը նպաստում է  միջուկային վթարի կանխմանը»։ Նրա խոսքով՝ կայանն այժմ «կրկին կարող է էլեկտրաէներգիա ստանալ արտաքին աղբյուրներից՝ ռեակտորների և բանեցված վառելիքի ավազանների հովացման, ինչպես նաև միջուկային անվտանգության և պահպանության մյուս կարևոր գործառույթների ապահովման համար»։
Ավելի վաղ «Ռոսատոմ»-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը նույնպես հայտարարել էր «Ֆեռոսպլավնայա-1» գծից Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի արտաքին էներգամատակարարման վերականգնման մասին:

Рафаэль Гросси поблагодарил Россию и Украину за локальное прекращение огня вокруг ЗАЭС
Гендиректор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси поблагодарил Россию и Украину за согласование очередного режима локального прекращения огня вокруг ЗАЭС для восстановления линий электропередачи, ведущих к Запорожской атомной электростанции (ЗАЭС). Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба МАГАТЭ на социальной платформе X.
Отмечается, что восстановление внешнего электроснабжения ЗАЭС заняло почти три недели.
“Генеральный директор Гросси выразил благодарность как Российской Федерации, так и Украине за сотрудничество с агентством в вопросе согласования прекращения огня и обеспечения возможности восстановления внешнего энергоснабжения [станции]”, — говорится в сообщении.
Гросси назвал восстановление внешнего электроснабжения ЗАЭС от линии “Ферросплавная-1” “важнейшим шагом, способствующим предотвращению ядерной аварии”, добавив, что станция теперь “снова может получать электроэнергию из внешних источников для охлаждения реакторов и бассейнов выработанного топлива, а также для обеспечения других важнейших функций ядерной безопасности и охраны”.
О восстановлении внешнего электроснабжения Запорожской АЭС от линии “Ферросплавная-1” ранее объявил генеральный директор Росатома Алексей Лихачев.