Իրանը բոլոր երկրներին կոչ է արել հրաժարվել ԱՄՆ-ի տնտեսական պատերազմին մասնակցելուց
Բոլոր անկախ երկրները պետք է հրաժարվեն Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի տնտեսական պատերազմին մասնակցելուց և չճանաչեն հակաիրանական  պատժամիջոցները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Իրանի դեմ ԱՄՆ տնտեսական պատժամիջոցներն, անկախ դրանց անվանումից կամ ձևից, բացարձակապես անօրինական և չհիմնավորված միջոցներ են, որոնք խախտում են ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, միջազգային հումանիտար իրավունքը և մարդու իրավունքները։ Ելնելով դրանից՝ բոլոր երկրները պարտավոր են ձեռնպահ մնալ այդ պատժամիջոցներին հետևելուց և դրանք կատարելուց։ Բացի այդ, բոլոր պետությունները պարտավոր են չճանաչել այդ անօրինական գործողություններից բխող իրավիճակները կամ հետևանքները և չաջակցել դրանց», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության՝ այլ երկրների մասնակցությունն ԱՄՆ-ի կողմից տնտեսական պատերազմին համազոր կլինի «մեկ պետության կամքն անօրինական կերպով մյուս անկախ երկրներին պարտադրելուն», ինչը ՄԱԿ-ի կանոնադրության ևս մեկ կոպիտ խախտում է։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի դեմ «տնտեսական պատերազմի և նրա մեկուսացման» ի աննախադեպ մասշտաբի արշավ սկսելու մասին։ Միացյալ Նահանգների ղեկավարը նաև նախազգուշացրել է, որ այն երկրները, որոնց ֆինանսական հաստատությունները, ձեռնարկությունները, օդանավակայանները կամ պետական ​​​​կառույցներն աջակցություն ցույց կտան Թեհրանին, կբախվեն լուրջ տնտեսական հետևանքների ԱՄՆ-ի կողմից:

Iran calls on all countries to refuse participation in US economic war
All independent countries should refuse to participate in the United States’ economic war against Iran and should not recognise anti-Iran sanctions, according to a statement issued by the Foreign Ministry of the Islamic Republic.
“US economic sanctions against Iran, regardless of their name or form, are absolutely illegal and unjustified measures that violate the UN Charter, international humanitarian law and human rights. Accordingly, all countries are obliged to refrain from complying with and implementing these sanctions. In addition, all states are obliged not to recognise situations or consequences arising from these illegal actions and not to support them,” the statement said.
According to the Iranian Foreign Ministry, the participation of other countries in the economic war waged by the United States would amount to “illegally imposing the will of one state on other independent countries”, which constitutes another gross violation of the UN Charter.
Earlier, US President Donald Trump announced the launch of an unprecedented campaign of “economic warfare and isolation” against Iran. The US President also warned that countries whose financial institutions, businesses, airports or state bodies provide support to Tehran would face serious economic consequences from the United States.