Իրանը բոլոր երկրներին կոչ է արել հրաժարվել ԱՄՆ-ի տնտեսական պատերազմին մասնակցելուց
Բոլոր անկախ երկրները պետք է հրաժարվեն Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի տնտեսական պատերազմին մասնակցելուց և չճանաչեն հակաիրանական  պատժամիջոցները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Իրանի դեմ ԱՄՆ տնտեսական պատժամիջոցներն, անկախ դրանց անվանումից կամ ձևից, բացարձակապես անօրինական և չհիմնավորված միջոցներ են, որոնք խախտում են ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, միջազգային հումանիտար իրավունքը և մարդու իրավունքները։ Ելնելով դրանից՝ բոլոր երկրները պարտավոր են ձեռնպահ մնալ այդ պատժամիջոցներին հետևելուց և դրանք կատարելուց։ Բացի այդ, բոլոր պետությունները պարտավոր են չճանաչել այդ անօրինական գործողություններից բխող իրավիճակները կամ հետևանքները և չաջակցել դրանց», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության՝ այլ երկրների մասնակցությունն ԱՄՆ-ի կողմից տնտեսական պատերազմին համազոր կլինի «մեկ պետության կամքն անօրինական կերպով մյուս անկախ երկրներին պարտադրելուն», ինչը ՄԱԿ-ի կանոնադրության ևս մեկ կոպիտ խախտում է։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի դեմ «տնտեսական պատերազմի և նրա մեկուսացման» ի աննախադեպ մասշտաբի արշավ սկսելու մասին։ Միացյալ Նահանգների ղեկավարը նաև նախազգուշացրել է, որ այն երկրները, որոնց ֆինանսական հաստատությունները, ձեռնարկությունները, օդանավակայանները կամ պետական ​​​​կառույցներն աջակցություն ցույց կտան Թեհրանին, կբախվեն լուրջ տնտեսական հետևանքների ԱՄՆ-ի կողմից:

Иран призывает все страны отказаться от участия в экономической войне США
Все независимые страны должны отказаться от участия в экономической войне США против Ирана и не признавать антииранские санкции. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Исламской Республики Иран.
«Экономические санкции США против Ирана, независимо от их названия или формы, являются абсолютно незаконными и неоправданными мерами, нарушающими Устав ООН, международное гуманитарное право и права человека. Исходя из этого, все страны обязаны воздерживаться от соблюдения и применения этих санкций. Кроме того, все государства обязаны не признавать ситуации или последствия, вытекающие из этих незаконных действий, и не поддерживать их», — говорится в заявлении.
По мнению иранского МИД, участие других стран в экономической войне США будет равносильно «незаконному навязыванию воли одного государства другим независимым государствам», что является еще одним грубым нарушением Устава ООН.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил о начале беспрецедентной кампании «экономической войны и изоляции» против Ирана. Американский лидер также предупредил, что страны, чьи финансовые учреждения, предприятия, аэропорты или правительственные ведомства поддерживают Тегеран, столкнутся с серьезными экономическими последствиями со стороны США.