Գյումրիի պետական փողային նվագախմբի համերգով եզրափակվեց «Gyumri Art Week»-ի հոբելյանական փառատոնը
Գյումրիի կենտրոնական զբոսայգում օգոստոսի 20-ին տեղի ունեցած Գյումրիի պետական փողային նվագախմբի համերգով պաշտոնապես եզրափակվեց «Gyumri Art Week» ժամանակակից արվեստի ամենամյա միջազգային փառատոնի հոբելյանական՝ 5-րդ փառատոնը։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Գյումրիի համայնքապետարանի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի բաժնի համագործակցությամբ։
Այս տարի փառատոնն անցկացվել է «Քաղաքը և ժամանակը» խորագրով՝ անդրադառնալով քաղաքին որպես տարածքի, որտեղ անցյալը, ներկան և ապագան հատվում են և շարունակաբար վերաձևավորում միմյանց։
Գյումրիի համայնքապետարանի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ Լիլիթ Թովմասյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ համայնքապետարանը որոշել էր փառատոնին միանալ քաղաքի ամենահին փողային նվագախմբի ելույթով՝ համերգը վերնագրելով «Ժամանակի ձայնը»։
Համերգը նվիրված էր Գյումրիի պետական փողային նվագախմբի հիմնադրման 55-ամյակին և «Gyumri Art Week» ժամանակակից արվեստի միջազգային փառատոնի 5-րդ տարեդարձին։
«Art Week-ը արվեստային փառատոն է, որն իր հետ Գյումրի է բերում արվեստագետների և միավորում արվեստի հարյուրավոր ներկայացուցիչների։ Սա միաժամանակ փառատոնի հանդիսավոր փակման միջոցառումն է և նվագախմբի կարևոր համերգային ծրագրերից մեկը։ Գյումրիի պետական փողային նվագախումբը հարուստ պատմություն ունի և տարիների ընթացքում մշտապես եղել է քաղաքի կյանքի անբաժան մասը»,- ընդգծեց Լիլիթ Թովմասյանը։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությամբ փորձ է արվում վերականգնել Գյումրիի այն ավանդույթը, երբ կենտրոնական զբոսայգում պետական փողային նվագախմբի ելույթների ժամանակ գյումրեցիներն ու քաղաքի հյուրերը հավաքվում էին միասին ժամանակ անցկացնելու։
5-րդ հոբելյանական փառատոնն այս տարի Գյումրիում անցկացվել է օգոստոսի 8-20-ը։ Այն հյուրընկալել է արվեստագետների Հայաստանից, Ավստրիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Նիդեռլանդներից, Կանադայից, Վրաստանից և այլ երկրներից։
«Gyumri Art Week»-ի համադրող Սարգիս Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հինգ տարի առաջ փառատոնը մեկնարկել էր որպես գաղափար՝ ստեղծելու միջազգային հարթակ, որտեղ ժամանակակից արվեստը կհանդիպի Գյումրիին, իսկ Գյումրին՝ աշխարհին։
«Այսօր արդեն կարող ենք փաստել, որ այդ գաղափարն իրականություն է։ Փառատոնը միավորում է արվեստագետների, համադրողների, ճարտարապետների և այլ մասնագետների, որոնք մեկ շաբաթ շարունակ Գյումրի քաղաքը դարձնում են համաշխարհային արվեստի երկխոսության կարևոր կանգառ»,- նշեց նա։
Սարգիս Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց նաև, որ արտերկրից ժամանած հյուրերն արդեն սկսել են հրապարակումներ և հոդվածներ պատրաստել Գյումրիի ու քաղաքի հայտնի արվեստագետների մասին։

The fifth anniversary edition of the annual international contemporary art festival “Gyumri Art Week” officially concluded on Aug. 20 with a concert by the Gyumri State Brass Orchestra at Gyumri’s Central Park.
The event was organized in cooperation with the Culture and Youth Affairs Department of Gyumri City Hall.
This year, the festival was held under the theme “The City and Time,” exploring the city as a space where the past, present and future intersect and continuously reshape one another.
Lilit Tovmasyan, Head of the Culture and Youth Affairs Department of Gyumri City Hall, told Armenpress that the municipal authorities had decided to join the festival with a performance by the city’s oldest brass orchestra, giving the concert the title “The Sound of Time.”
The concert was dedicated to the 55th anniversary of the founding of the Gyumri State Brass Orchestra and the fifth anniversary of the “Gyumri Art Week” International Contemporary Art Festival.
“Art Week is an art festival that brings artists to Gyumri and brings together hundreds of representatives of the art world. At the same time, this is the festival’s ceremonial closing event and one of the important concert programs of the orchestra. The Gyumri State Brass Orchestra has a rich history and over the years has consistently been an integral part of the city’s life,” Lilit Tovmasyan emphasized.
According to her, the initiative seeks to revive a tradition in Gyumri when residents and visitors to the city would gather to spend time together during performances by the state brass orchestra in Central Park.
The fifth anniversary festival was held in Gyumri from Aug. 8-20. It hosted artists from Armenia, Austria, Germany, Sweden, the Netherlands, Canada, Georgia and other countries.
According to Sargis Hovhannisyan, curator of “Gyumri Art Week,” five years ago the festival began as an idea to create an international platform where contemporary art would meet Gyumri, and Gyumri would meet the world.
“Today, we can already say that this idea has become a reality. The festival brings together artists, curators, architects and other specialists who, for one week, turn Gyumri into an important stop in the global dialogue on art,” he said.
Hovhannisyan also said that foreign guests who visited the festival have already begun preparing publications and articles about Gyumri and the city’s renowned artists.