Կառավարության ծրագիրն ամբողջությամբ հիմնված է «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության և Չորրորդ հանրապետության տեսլականի վրա. Փաշինյան
Կառավարության 2026-2031 թվականների ծրագիրն ամբողջությամբ հիմնված է «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության և Չորրորդ հանրապետության տեսլականի վրա։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Կառավարության նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներով, ի վերջո, հաղթել է «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսությունը, ինչը նշանակում է, որ «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսությունը Հայաստանի Հանրապետությունում դարձել է պաշտոնական գաղափարախոսություն։ Հայաստանն  այսպիսով թևակոխում է իր պատմության այն փուլը, որն անվանում ենք Չորրորդ հանրապետություն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է արձանագրել, թե ինչով է Երրորդ հանրապետությունը տարբերվում Չորրորդ հանրապետությունից։
«Երրորդ հանրապետությունը հենց առաջին օրից հիմնադրվել է կոնֆլիկտի, հակամարտության տրամաբանությամբ, Չորրորդ հանրապետությունը ձևավորվել է խաղաղության տրամաբանությամբ»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Երրորդ հանրապետությունը 1990-ականներին իր հռչակմամբ արձանագրել է, որ պետության նպատակը, պայմանական ասած, պատմական արդարության վերականգնումն է։
«Սրանից բխել են նաև որոշակի գործողություններ, և այս հայեցակարգից է բխել նաև Ղարաբաղյան շարժումը։ Ղարաբաղյան շարժումը այդ հայեցակարգի գործնական իրագործման ուղղություններից մեկն է եղել»,- ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ վերջին ութ տարվա գործունեության ընթացքում իշխանությունը բացել է նախկինում չբացված էջեր, որոնց հետ գործնական առնչությունները Հայաստանին բերել են խաղաղության օրակարգին։
Նրա խոսքով՝ 2018 թվականին ժողովրդական ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունն իրականացվել է կոնկրետ օրակարգերով, սակայն իշխանությունը 2018 թվականի կեսին ՀՀ կառավարումը ստանձնելուց հետո 2019-2020 թվականներին և հետագա շրջանում ստիպված է եղել զբաղվել ճգնաժամային կառավարմամբ՝ նախ COVID-19 համավարակի, ապա պատերազմի և հետպատերազմյան իրավիճակի հետևանքով։
«Մեր օրակարգի մեծ մասը նվիրված է եղել ճգնաժամային կառավարման տրամաբանությանը։ Սա է պատճառը, որ 2018 թվականի ժողովրդական ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության օրակարգը օբյեկտիվորեն հնարավոր չի եղել արժանացնել այն ծավալի ուշադրության, ինչ ծավալի ուշադրության, ենթադրաբար, մենք այն արժանացնում էինք 2018-2019 թվականներին»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ խաղաղությունը և ձևավորված նոր միջավայրը հնարավորություն են տալիս լիարժեք վերադառնալ 2018 թվականի օրակարգի չիրականացված հատվածին։
«Լավ լուրն այն է, որ ճգնաժամային կառավարման այդ ընթացքում մենք երբեք չենք դադարեցրել բարեփոխումների օրակարգի իրականացումը։ Մենք պետք է շարունակենք և նոր թափ հաղորդենք ժողովրդավարական, հակակոռուպցիոն, տնտեսական, հանրային կառավարման բարեփոխումներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև նշեց, որ Կառավարության ծրագիրը նախատեսվում է առավել մանրամասն ներկայացնել Ազգային ժողովում։
«Ընդունված է, որ Կառավարության ծրագիրն առավել մանրամասն քննարկում ենք Ազգային ժողովի նիստում։ Ենթադրաբար հաջորդ շաբաթ տեղի ունեցող ԱԺ նիստում ես և մեր գործընկերները հանդես կգանք մանրամասն զեկույցով»,- ասաց նա։
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 151-րդ հոդվածի համաձայն՝ Կառավարության կազմավորումից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում, վարչապետն Ազգային ժողով է ներկայացնում Կառավարության ծրագիրը:
Ազգային ժողովի կողմից Կառավարության ծրագրի հավանության արժանանալուց հետո Կառավարությունը եռամսյա ժամկետում կհաստատի Կառավարության գործունեության միջոցառումների հնգամյա ծրագիրը:

Prime Minister Nikol Pashinyan on Thursday said that his administration’s 2026-2031 program, which was published earlier in the day ahead of parliamentary debates, is entirely based on the ideology of “Real Armenia” and the vision of the “Fourth Republic.”
Last year, Prime Minister Pashinyan, in an address to the nation, unveiled the “Real Armenia” doctrine, a proposed plan for political and economic transformation.
Pashinyan has since said that the “Real Armenia” doctrine made peace with Azerbaijan possible.
The term “Fourth Republic” refers to the fact that the current Armenian state is colloquially known as the Third Republic of Armenia, as the successor to Soviet Armenia, which in turn followed the short-lived First Republic of Armenia (1918-1920).
“Based on the results of the June 7, 2026 elections, the ideology of Real Armenia ultimately won, which means that the ideology of Real Armenia has become the official ideology in the Republic of Armenia. Armenia is thus entering a stage of its history that we call the Fourth Republic,” Pashinyan said at the Cabinet meeting on Aug. 20.
He highlighted the importance of noting how the Third Republic differs from the Fourth Republic.
“The Third Republic was founded from the very first day on the logic of conflict and confrontation, while the Fourth Republic was formed on the logic of peace,” the prime minister said.
According to Pashinyan, the Third Republic, when it was proclaimed in the 1990s, established that the state’s goal, conditionally speaking, was to restore "historical justice."
“Certain actions also stemmed from this, and the Karabakh movement also arose from this concept. The Karabakh movement was one of the directions for the practical implementation of this concept,” he said.
The prime minister said that over the past eight years in office, the government has opened previously unopened pages, practical engagement with which has brought Armenia to the peace agenda.
According to him, the 2018 Velvet Revolution was carried out with specific agendas, but after taking over the governance of Armenia in mid-2018, the government was forced in 2019-2020 and the subsequent period to engage in crisis management, first as a result of the COVID-19 pandemic and then the war and post-war situation.
“Much of our agenda was devoted to the logic of crisis management. This is why, objectively, it was not possible to devote to the agenda of the 2018 people's, nonviolent, Velvet Revolution the level of attention that, presumably, we had intended to devote to it in 2018-2019,” the prime minister said.
According to Pashinyan, peace and the new environment that has been formed provide an opportunity to fully return to the unimplemented part of the 2018 agenda.
“The good news is that during that period of crisis management, we never stopped implementing the reform agenda. We must continue and give new impetus to democratic, anti-corruption, economic and public administration reforms,” Pashinyan said.
The prime minister also noted that the government’s program is expected to be presented in greater detail in parliament.
“It is customary for us to discuss the government’s program in greater detail at a session of the National Assembly. Presumably, at the National Assembly session taking place next week, my colleagues and I will present a detailed report,” he said.