Թրամփը հայտարարել է Թեհրանի դեմ տնտեսական պատերազմի և Իրանի աջակիցների համար «ահռելի» տնտեսական հետևանքների մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ «աննախադեպ մասշտաբի» տնտեսական ճնշման գործողություն է մեկնարկում, իսկ այն երկրները, որոնք կօգնեն Թեհրանին, կբախվեն «ահռելի» տնտեսական հետևանքների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Truth Social-ում գրառման մեջ Թրամփը նշել է, որ Իրանին բազմաթիվ հնարավորություններ է տվել իր հետ համաձայնագիր կնքելու համար, սակայն նրանք այդ հնարավորությունից չեն օգտվել։
«Հետևաբար, այսօր ես հայտարարում եմ որևէ երկրի դեմ երբևէ ձեռնարկված ամենաջախջախիչ տնտեսական գործողության մասին։ Սա կլինի աննախադեպ մասշտաբի տնտեսական պատերազմ և մեկուսացում», - գրել է Թրամփը՝ պնդելով, որ Իրանի ռազմածովային ուժերը, օդուժը, զինագործարանները ոչնչացված են, տարադրամն արժեք չունի, իսկ երկիրը «մազից է կախված»։
Թրամփը նաև սպառնալիքներ է հնչեցրել Իրանին աջակցող երկրների հասցեին։
«Այսօր ես նաև հայտարարում եմ, որ ցանկացած երկիր, որն իր ֆինանսական հաստատություններին, բիզնեսներին, օդանավակայաններին կամ պետական կառույցներին թույլ կտա Իրանին տրամադրել որևէ տեսակի օժանդակություն, ապա ինքը կբախվի ահռելի տնտեսական հետևանքների», - նշել է ԱՄՆ նախագահը՝ շեշտելով, որ նավթի մաքսանենգությունը, ֆինանսական գաղտնի գործարքները, կանխիկ փոխանցումները, կեղծ ընկերությունները պետք է դադարեցվեն «հենց հիմա»։
Սպիտակ տան ղեկավարն ընդգծել է, որ բոլոր դաշնակիցները պետք է կանգնեն ԱՄՆ-ի կողքին՝ «մեկուսացնելու և պարտության մատնելու» Իրանին։ Նա հավելել է, որ այս «պատմական միջոցառումները» կթուլացնեն Իրանին և նրա կարողությունը՝ «ահաբեկչություն տարածելու աշխարհում»։
Թրամփն Իրանի դեմ ձեռնարկվող նոր տնտեսական միջոցառումները համեմատել է Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ Նորմանդիայում ամերիկա-բրիտանական զորքերի ափհանման հետ՝ նշելով, որ սա կլինի «տնտեսական Նորմանդական դեսանտային գործողություն»։

Трамп объявил экономическую войну Тегерану и пригрозил «огромными» экономическими последствиями для сторонников Ирана
Президент США Дональд Трамп объявил о начале «беспрецедентной» операции экономического давления на Иран, а странам, которые станут помогать Тегерану, пригрозил «огромными» экономическими последствиями.
По сообщению Арменпресс в публикации на Truth Social, Трамп отметил, что он предоставил Ирану множество возможностей заключить с ним сделку, но они не воспользовались этой возможностью.
«Поэтому сегодня я объявляю о самых разрушительных экономических мерах, когда-либо предпринятых против какой-либо страны. Это будет экономическая война и изоляция в беспрецедентном масштабе», — написал Трамп, утверждая, что иранский флот, военно-воздушные силы и оружейные заводы уничтожены, валюта страны обесценилась, и страна «висит на волоске».
Трамп также пригрозил странам, поддерживающим Иран.
«Сегодня я также заявляю, что любая страна, которая позволит своим финансовым учреждениям, предприятиям, аэропортам или правительственным агентствам оказывать Ирану какую-либо помощь, столкнется со значительными экономическими последствиями», — заявил президент США, подчеркнув, что контрабанда нефти, тайные финансовые операции, денежные переводы и подставные компании должны быть пресечены «немедленно».
Глава администрации Белого дома подчеркнул, что все союзники должны поддержать США в «изоляции и разгроме» Ирана. Он добавил, что эти «исторические меры» ослабят Иран и его способность «распространять терроризм по всему миру».
Трамп сравнил новые экономические меры, принимаемые против Ирана, с высадкой американских и британских войск в Нормандии во время Второй мировой войны, отметив, что это будет «экономическая десантная высадка в Нормандии».