Վրաստանը փակել է «Կազբեգի-Վերին Լարս» անցակետը՝ ջրի մակարդակի բարձրացման պատճառով
Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև գտնվող «Կազբեգի-Վերին Լարս» սահմանային անցակետը փակվել է Դևդորակիի կիրճում ջրի մակարդակի բարձրացման պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ վկայակոչելով Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության հայտարարությունը։
«Դևդորակիում տեղադրված վաղ նախազգուշացման համակարգը, որը հայտնաբերում է գետի հունի նույնիսկ աննշան փոփոխությունները, ազդանշան է ստացել։ Արձանագրության համաձայն՝ անցակետում գտնվող քաղաքացիները, այնտեղ աշխատող պարեկային ոստիկանության ու սահմանային ոստիկանության աշխատակիցները, ինչպես նաև մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչները տարհանվել են», - նշվել է հայտարարության մեջ։
Ներքին գործերի նախարարությունը հավելել է, որ որպես կանխարգելիչ միջոց՝ սահմանի մոտ գտնվող Գվելեթի գյուղի մոտ սահմանափակվել է տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը։

The Kazbegi-Upper Lars border crossing between Georgia and Russia has been closed due to rising water levels in the Devdoraki Gorge, TASS reports, citing a statement from Georgia’s Ministry of Internal Affairs.
“The early warning system installed in Devdoraki, which detects even minor changes in the riverbed, was triggered. In accordance with protocol, citizens at the checkpoint, patrol police and border police officers working there, as well as representatives of private companies, were evacuated,” the statement said.
The Interior Ministry added that, as a precautionary measure, vehicle traffic had been restricted near the village of Gveleti, close to the border.
The Kazbegi-Upper Lars border crossing is the only operational checkpoint connecting Georgia and Russia.