Տարաձայնությունները չպետք է հիմք դառնան Ռուսաստանի հետ թշնամության համար. Վրաստանի վարչապետ
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ քաղաքական տարաձայնությունները և անցյալի սխալները չպետք է հիմք դառնան վրացի և ռուս ժողովուրդների միջև թշնամության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Վարչապետի խոսքով՝ հարաբերությունների պահպանումը և խաղաղ համակեցությունը զգալիորեն ավելի կարևոր են, քան ցանկացած քաղաքական իրավիճակ կամ ոչ ֆորմալ օլիգարխիկ ուժերի կոնկրետ պլաններ՝ կապված առանձին պետությունների հետ։
Կոբախիձեն նշել է, որ հատուկ զգուշություն է անհրաժեշտ ժողովուրդների միջև առկա կապերը պահպանելու համար։ Նա հիշեցրել է, որ Վրաստանում և Ռուսաստանում ապրում են բազմաթիվ խառը ընտանիքներ, Ռուսաստանում կա մեծ վրացական սփյուռք, իսկ Վրաստանում քիչ չեն ռուսական ծագում ունեցող մարդիկ։
Օգոստոսի 11-ին Կոբախիձեն լրագրողներին հայտնել էր, որ Թբիլիսին մտադիր չէ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնել Ռուսաստանի հետ, քանի դեռ Մոսկվան շարունակում է ճանաչել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ինքնիշխանությունը։
Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան։ Դիվանագիտական հարաբերությունները վրացական կողմից խզվել են այն բանից հետո, երբ Մոսկվան 2008 թվականի օգոստոսի 26-ին ճանաչեց Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ինքնիշխանությունը։ Թբիլիսին դրանք համարում է օկուպացված տարածքներ։

Разногласия не должны стать основанием для вражды с Россией - премьер-министр Грузии
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что политические разногласия и прошлые ошибки не должны стать основанием для вражды между грузинским и российским народами. Как передает Арменпресс, об этом сообщает РИА Новости.
По словам премьер-министра, поддержание отношений и мирного сосуществования гораздо важнее любой политической ситуации или конкретных планов неформальных олигархических сил в отношении отдельных государств.
Кобахидзе отметил, что особую осторожность необходимо проявлять для сохранения существующих связей между народами. Он напомнил, что в Грузии и России проживает много смешанных семей, в России большая грузинская диаспора, а в Грузии много людей русского происхождения.
11 августа Кобахидзе заявил журналистам, что Тбилиси не намерен восстанавливать дипломатические отношения с Россией до тех пор, пока Москва продолжает признавать суверенитет Абхазии и Южной Осетии.
Дипломатических отношений между Россией и Грузией нет. Дипломатические отношения с грузинской стороны были разорваны после того, как Москва 26 августа 2008 года признала суверенитет Абхазии и Южной Осетии. Тбилиси считает их оккупированными территориями.