Վրաստանի և Ռուսաստանի սահման տանող ճանապարհին կկառուցվի 2 կմ երկարությամբ կամուրջ
Մցխեթ-Ստեփանծմինդա-Լարս մայրուղում, որը միակ ավտոմոբիլային ուղին է Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև, 2 կիլոմետր երկարությամբ կամուրջ կկառուցվի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը՝ հղում անելով Վրաստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների վարչությանը։
Ըստ գերատեսչության տվյալների՝ կամուրջը կկապի Ստեփանծմինդան և Գվելեթին։
«Գոյություն ունեցող ճանապարհը չէր բավարարում ժամանակակից տարանցիկ մայրուղու ստանդարտին և լրջորեն վնասվել էր, ինչի պատճառով նորոգումը չէր կարող բավարարել անվտանգության և թողունակության պահանջներին, ինչով էլ  պայմանավորված է ճանապարհի այդ հատվածը նորից կառուցելու անհրաժեշտությունը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ճանապարհը կլինի երկկողմանի, 4,5 կիլոմետր երկարությամբ, երկու կամրջով և երկու թունելով։ Ընդ որում, կամուրջներից մեկը կլինի Վրաստանում ամենաերկարը՝ 2 կիլոմետր։
Վարչության տվյալներով՝ արդեն կառուցվել է 460 մետր երկարությամբ մեկ թունել, որտեղ արդեն ընթանում են բարեկարգման աշխատանքները։ Երկրորդ թունելը՝ 846 մետր երկարությամբ, գտնվում է կառուցման փուլում։

На дороге к грузино-российской границе будет построен двухкилометровый мост
Двухкилометровый мост будет построен на трассе Мцхета-Степанцминда-Ларс, единственной автомагистрали между Грузией и Россией. Как передает Арменпресс, об этом грузинская служба агентства Sputnik  со ссылкой на Департамент автомобильных дорог Грузии.
По данным департамента, мост соединит Степанцминду и Гвелети.
«Существующая дорога не соответствовала стандартам современной транзитной автомагистрали и была серьезно повреждена, поэтому ремонт не смог обеспечить безопасность и пропускную способность, поэтому этот участок дороги необходимо перестроить», — говорится в сообщении.
Дорога будет двусторонней, длиной 4,5 километра, с двумя мостами и двумя тоннелями. Более того, один из мостов будет самым длинным в Грузии - 2 километра.
По данным департамента, один тоннель длиной 460 метров уже построен, и работы по его благоустройству уже ведутся. В настоящее время ведётся строительство второго тоннеля длиной 846 метров.