ԵՄ-ն Ուկրաինային լրացուցիչ ավելի քան 8 միլիարդ եվրո կհատկացնի 2026 թվականին
Եվրոպական խորհուրդը հուլիսի 30-ին հաստատել է Ուկրաինայի հիմնադրամի և դրա հետ կապված ծրագրի փոփոխությունները. փաստաթուղթը նախատեսում է Կիևին լրացուցիչ 8,3 միլիարդ եվրոյի հատկացում 2026 թվականին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի լրատվական ծառայությունը:
«Փոփոխություններն արտացոլում են 8,3 միլիարդ եվրոյի հատկացում 2026 թվականի լրացուցիչ ֆինանսավորման համար, որը տրամադրվում է Ուկրաինային աջակցության վարկի տեսքով, ինչը Եվրոպական խորհրդարանի և ԵՄ-ի խորհրդի կողմից համաձայնեցված է այս տարվա փետրվարին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ուկրաինական պլանը «սահմանում է հավակնոտ բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզ, որոնք Ուկրաինան պետք է կատարի հիմնադրամի շրջանակներում միջոցներ ստանալուց առաջ»։
Եվրոպական խորհուրդը նաև հաղորդել է, որ, Եվրահանձնաժողովի առաջարկին համապատասխան, «փոփոխված Ուկրաինական պլանը նախատեսում է լրացուցիչ քայլեր բարեփոխման ուղղությամբ, այդ թվում՝ օրենքի գերակայության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի բնագավառում»։
Բրյուսելը հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի հիմնադրամը, որը գործում է 2024 թ. մարտի 1-ից, տրամադրում է ավելի քան 50 միլիարդ եվրո «կայուն ֆինանսավորում՝ դրամաշնորհների և փոխառությունների տեսքով»՝ 2024-2027 թթ. ընկած ժամանակաշրջանում Ուկրաինայի վերականգնմանը, վերակառուցմանը և արդիականացմանը աջակցելու համար։
Ուժի մեջ մտնելուց ի վեր Ուկրաինական հիմնադրամն արդեն 6 միլիարդ եվրո է տրամադրել միջանկյալ ֆինանսավորման տեսքով, 1,89 միլիարդ եվրո՝ նախնական ֆինանսավորման տեսքով և շուրջ 21,6 միլիարդ եվրո ընդհանուր գումարի յոթ մասնաբաժին։

ЕС дополнительно выделит Украине более 8 млрд евро в 2026 году
Совет ЕС в четверг утвердил поправки в Украинский фонд и связанный с ним план по Украине; документ предусматривает выделение Киеву дополнительные 8,3 млрд евро в 2026 году.
"Поправки отражают выделение 8,3 млрд евро дополнительного финансирования на 2026 год, предоставляемых в виде кредита поддержки Украины, согласованного Европейским парламентом и Советом ЕС в феврале этого года", - как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, говорится в опубликованном коммюнике.
В документе отмечается, что Украинский план "определяет дорожную карту амбициозных реформ, которые Украина должна выполнить до получения средств в рамках фонда".
Совет ЕС также сообщил, что в соответствии с предложением Еврокомиссии "измененный Украинский план предусматривает дополнительные шаги по реформированию, в том числе в области верховенства права и борьбы с коррупцией".
В Брюсселе напомнили, что Украинский фонд, действующий с 1 марта 2024 года, предоставляет более 50 млрд евро "стабильного финансирования в виде грантов и займов" для поддержки восстановления, реконструкции и модернизации Украины в период с 2024 по 2027 год.
С момента вступления в силу Украинский фонд уже предоставил 6 млрд евро в виде промежуточного финансирования, 1,89 млрд евро - в виде предварительного финансирования и семь траншей на общую сумму около 21,6 млрд евро.