ԵՄ-ն Ուկրաինային լրացուցիչ ավելի քան 8 միլիարդ եվրո կհատկացնի 2026 թվականին
Եվրոպական խորհուրդը հուլիսի 30-ին հաստատել է Ուկրաինայի հիմնադրամի և դրա հետ կապված ծրագրի փոփոխությունները. փաստաթուղթը նախատեսում է Կիևին լրացուցիչ 8,3 միլիարդ եվրոյի հատկացում 2026 թվականին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի լրատվական ծառայությունը:
«Փոփոխություններն արտացոլում են 8,3 միլիարդ եվրոյի հատկացում 2026 թվականի լրացուցիչ ֆինանսավորման համար, որը տրամադրվում է Ուկրաինային աջակցության վարկի տեսքով, ինչը Եվրոպական խորհրդարանի և ԵՄ-ի խորհրդի կողմից համաձայնեցված է այս տարվա փետրվարին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ուկրաինական պլանը «սահմանում է հավակնոտ բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզ, որոնք Ուկրաինան պետք է կատարի հիմնադրամի շրջանակներում միջոցներ ստանալուց առաջ»։
Եվրոպական խորհուրդը նաև հաղորդել է, որ, Եվրահանձնաժողովի առաջարկին համապատասխան, «փոփոխված Ուկրաինական պլանը նախատեսում է լրացուցիչ քայլեր բարեփոխման ուղղությամբ, այդ թվում՝ օրենքի գերակայության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի բնագավառում»։
Բրյուսելը հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի հիմնադրամը, որը գործում է 2024 թ. մարտի 1-ից, տրամադրում է ավելի քան 50 միլիարդ եվրո «կայուն ֆինանսավորում՝ դրամաշնորհների և փոխառությունների տեսքով»՝ 2024-2027 թթ. ընկած ժամանակաշրջանում Ուկրաինայի վերականգնմանը, վերակառուցմանը և արդիականացմանը աջակցելու համար։
Ուժի մեջ մտնելուց ի վեր Ուկրաինական հիմնադրամն արդեն 6 միլիարդ եվրո է տրամադրել միջանկյալ ֆինանսավորման տեսքով, 1,89 միլիարդ եվրո՝ նախնական ֆինանսավորման տեսքով և շուրջ 21,6 միլիարդ եվրո ընդհանուր գումարի յոթ մասնաբաժին։

EU to allocate additional €8.3 billion to Ukraine in 2026
The Council of the European Union on July 30 adopted a decision amending the Ukraine Facility and its associated Ukraine Plan, providing for an additional €8.3 billion in financing for Ukraine in 2026, the Council said in a statement.
“The amendments reflect an additional €8.3 billion in financing for 2026, provided through the Ukraine Support Loan, which was agreed by the European Parliament and the Council of the European Union in February this year,” the statement said.
The Council noted that the Ukraine Plan sets out “a roadmap of ambitious reforms” that Ukraine must implement before receiving disbursements under the Facility.
In line with a proposal by the European Commission, the amended Ukraine Plan also introduces additional reform measures, including in the areas of the rule of law and anti-corruption.
The Council recalled that the Ukraine Facility, which entered into force on March 1, 2024, provides more than €50 billion in stable financing, through grants and loans, to support Ukraine’s recovery, reconstruction and modernisation during the 2024–2027 period.
Since its entry into force, the Facility has already disbursed €6 billion in bridge financing, €1.89 billion in pre-financing, and seven instalments totalling approximately €21.6 billion.