Կիևի կողմնակիցները պետք է պատասխանատվություն կրեն Ուկրաինայի ագրեսիայի համար. Իրանի ԱԳՆ
Ուկրաինային աջակցող բոլոր երկրները պետք է պատասխանատվություն կրեն Կիևի ագրեսիվ գործողությունների համար, ինչպիսին է հարվածը Կասպից ծովում իրանական առևտրային նավին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Անշուշտ, այն բոլոր բոլոր կողմերը, որոնք իրենց այս կամ այն ​​չափով համարում են ուկրաինական վարչակարգի կողմնակիցներ, պետք է պատասխանատվություն կրեն այս հարցում: Ըստ էության, Ուկրաինայի նախագահի վարքագիծը հիշեցնում է անարխիստների գործողությունները, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին կատարեցին ցուցադրական և չափազանց վտանգավոր գործողություններ, որոնց հետևանքներն ազդել են ամբողջ Եվրոպայի վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Բաղային կոչ է արել «նրանց, ովքեր կանգնած են (խմբ.՝ Ուկրաինայի նախագահ) Զելենսկու թիկունքին, ավելի լավ վերահսկել նրան», այլապես այդ գործողությունները կարող են հետևանքների հանգեցնել ամբողջ աշխարհի համար։
Հուլիսի 25-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինան Կասպից ծովում հարված է հասցրել իրանական առևտրային նավի, ինչի հետևանքով զոհվել է անձնակազմի մեկ անդամ, մի քանիսը վիրավորվել են: Իրանի ԱԳՆ-ն կանչել է Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին և հայտնել, որ անպատասխան չի թողնի այս հարձակումը։

Сторонники Киева должны нести ответственность за агрессию Украины - МИД Ирана
Все страны, поддерживающие Украину, должны нести ответственность за агрессивные действия Киева, такие как нападение на иранское торговое судно в Каспийском море. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
"Безусловно, все партии, которые считают себя сторонниками украинского режима в той или иной степени, должны нести ответственность в этом вопросе. По сути, поведение президента Украины напоминает действия анархистов, которые накануне Первой мировой войны совершали демонстративные и крайне опасные действия, последствия которых затронули всю Европу", - цитирует его агентство ТАСС.
Багаи призвал «тех, кто стоит за Зеленским, лучше его контролировать», иначе эти действия могут привести к последствиям для всего мира.
25 июля МИД Ирана заявил, что Украина атаковала иранское торговое судно в Каспийском море, в результате чего один член экипажа погиб, а несколько получили ранения. МИД Ирана позвонил временному поверенному в делах Украины и заявил, что не оставит эту атаку без ответа.