Լիբանանի նախագահն Իսրայելին հրադադարի կոչ է արել
Լիանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը հայտարարել է երկրի հարավում հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու և Վաշինգտոնում ստորագրված հաշտության համաձայնագրի կատարմանն Իսրայելին հարկադրելու անհրաժեշտության մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում անելով նախագահի մամուլի ծառայությանը։
«Իսրայելը պետք է դադարեցնի բոլոր ռազմական գործողությունները՝ գնդակոծումները, ռմբակոծությունները, տների քանդումն իր օկուպացրած հարավային շրջաններում», - նշել է պետության ղեկավարը։
Աունն ընդգծել է, որ հուլիսի 21-ին Վաշինգտոն կատարելիք այցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կխնդրի ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա, որպեսզի նա արագացնի Լիբանանից իսրայելական ուժերի փուլ առ փուլ դուրսբերումը։
«Ես բանակցությունների գնացի՝ դադարեցնելու ավերածությունների և ոչնչացման իսրայելական ռազմական մեքենան, նվազեցնելու մարդկային զոհերը և վերջնական հաշվով վերջ դնելու օկուպացմանը, - նշել է քաղաքական գործիչը։ - Այդ քայլը պաշտպանել է լիբանանցիների մեծ մասը, ներառյալ շիաների համայնքը, որը մեծ գին է վճարել պատերազմի համար»։
Աունի խոսքով՝ «չնայած խոչընդոտներին և դժվարություններին, գործերը բանակցային գործընթացում շարժվում են ճիշտ ուղղությամբ»։
Իսրայելի հետ շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 26-ին՝ բանակցությունների հինգ փուլից հետո, որոնք տեղի են ունեցել Վաշինգտոնում ԱՄՆ հովանու ներքո։ Դրան համապատասխան՝ Լիբանանի զինված ուժերը պետք է աստիճանաբար վերականգնեն «արդյունավետ ինքնիշխան վերահսկողությունը երկրի ամբողջ տարածքի նկատմամբ»։

Президент Ливана призвал Израиль к прекращению огня
Президент Ливана Жозеф Аун заявил о необходимости усиления режима прекращения огня на юге страны и принуждения Израиля к выполнению мирного соглашения, подписанного в Вашингтоне. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу президента.
“Израиль должен остановить все военные действия - обстрелы, бомбардировки, снос домов в оккупированных им южных районах”, — заявил глава государства.
Аун подчеркнул, что во время своего визита в Вашингтон 21 июля он попросит президента США Дональда Трампа оказать давление на Израиль с целью ускорения поэтапного вывода израильских войск из Ливана.
“Я пошел на переговоры, чтобы остановить израильскую военную машину разрушения и уничтожения, уменьшить человеческие жертвы и в конечном итоге положить конец оккупации”, — отметил политик. “Этот шаг поддержало большинство ливанцев, включая шиитскую общину, которая заплатила высокую цену за войну”.
Аун добавил: “несмотря на препятствия и трудности, дела в переговорном процессе идут в правильном направлении”.
26 июня, после пяти раундов переговоров, проведенных в Вашингтоне под эгидой США, Ливан и Израиль подписали рамочное соглашение. Согласно соглашению вооруженные силы Ливана должны постепенно восстановить “эффективный суверенный контроль над всей территорией страны”.