ԱՄՆ-ն վերականգնել է Իրանի դեմ նավթային պատժամիջոցները
ԱՄՆ-ն վերականգնել է Իրանի դեմ նավթային պատժամիջոցները՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի թիրախավորման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ամերիկացի պաշտոնյայի։
Պաշտոնյան նախազգուշացրել է, որ Իրանի հարվածները նեղուցով անցնող նավերին «միանգամայն անընդունելի են» և հետևանքներ կունենան։
Այս հայտարարության ֆոնին նավթի գինը 5%-ով բարձրացել է։
Հունիսին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը մինչև օգոստոսի 21-ն արտոնություն էր տվել Իրանին նավթ վաճառել. սա մաս էր կազմում Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև ձեռք բերված համաձայնության։ Հուլիսի 7-ին ԱՄՆ-ն նավթային պատժամիջոցների մեղմացման ժամկետը կրճատել է մինչև հուլիսի 17-ը։
Օրերս Հորմուզի նեղուցում 3 նավ է թիրախավորվել, որին ի պատասխան ամերիկյան ուժերը հուլիսի 8-ի գիշերը հարվածներ են հասցրել Իրանում գտնվող շուրջ 80 թիրախի։ Իրանն էլ պատասխան հարվածներ է հասցրել՝ թիրախավորելով տարածաշրջանում ամերիկյան 85 ռազմական օբյեկտ։

Соединенные Штаты восстановили нефтяные санкции против Ирана
США восстановили нефтяные санкции против Ирана в ответ на обстрелы судов, проходивших через Ормузский пролив. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на американского чиновника.
США заявили, что атаки Ирана на суда, проходившие через пролив, “совершенно неприемлемы” и они будут иметь последствия.
На фоне этого заявления цены на нефть вновь выросли на 5%.
В июне Министерство финансов США выдало Ирану временную лицензию на продажу нефти до 21 августа. Это было частью соглашения, достигнутого между Тегераном и Вашингтоном. 7 июля США сократили срок смягчения нефтяных санкций до 17 июля.
Недавно в Ормузском проливе были атакованы 3 судна, в ответ на что американские войска 7 июля нанесли удары примерно по 80 целям в Иране. Иран ответил ударами по 85 американским военным объектам в регионе.