Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտել ԱՊՀ-ից և Վրաստանից բեռնատարների հեռագնաց վարորդների՝ մինչև 180 օրով մնալու մասին որոշումը
ԱՊՀ երկրներից և Վրաստանից բեռնատարների հեռագնաց վարորդները, որոնք Ռուսաստան են ժամանել առանց վիզայի, հունիսի 30-ից կարող են երկրում գտնվել մինչև 180 օր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Դրա համար նրանք պետք է ներկայացնեն դիմում էլեկտրոնային ձևով՝ Ռուսաստանի Դաշնություն մուտքի և այնտեղ մնալու նպատակների մասին՝ կցելով անձնագրի և փաստաթղթերի պատճենները, որոնք հաստատում են միջազգային փոխադրումների վարորդի մասնագիտական գործունեությունը։
Ըստ ՌԴ կառավարության հրապարակած փաստաթղթի՝ ԱՊՀ երկրներից և Վրաստանից պրոֆեսիոնալ վարորդների՝ Ռուսաստանի տարածքում ժամանակավոր մնալու ժամկետն ավելացվել է կառավարության 2026 թ. ապրիլի 27-ի որոշմամբ։ Այն ուժի մեջ է մտնում 2026 թ. հունիսի 30-ից։
Ինչպես ապրիլին պարզաբանել է ՌԴ ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը, Ռուսաստանում մինչև 180 օր առանց վիզայի մնալու համար ԱՊՀ երկրների և Վրաստանի քաղաքացիները պետք է էլեկտրոնային դիմում ներկայացնեն պետական ծառայությունների հարթակի բջջային հավելվածի (RuID) օգտագործմամբ։
Իրինա Վոլկի խոսքով՝ այդ միջոցն ուղղված է անխափան միջազգային փոխադրումների ապահովմանը և լոգիստիկ գործընթացների պարզեցմանը:

В России вступило в силу решение о пребывании в РФ дальнобойщиков из СНГ и Грузии до 180 дней
Дальнобойщики из стран СНГ и Грузии, прибывшие в Россию без визы, с 30 июня смогут находиться в стране до 180 дней. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС.
Для этого им необходимо подать заявление в электронном виде, указав цель въезда и пребывания в Российской Федерации, приложив копии паспортов и документов, подтверждающих профессиональную деятельность водителя международных перевозок.
Согласно опубликованному документу российского правительства, срок временного пребывания профессиональных водителей из стран СНГ и Грузии на территории России продлен постановлением правительства от 27 апреля 2026 года. Вступает в силу 30 июня 2026 года.
Как пояснила в апреле официальный представитель МВД России Ирина Волк, для пребывания в России до 180 дней без визы граждане стран СНГ и Грузии должны подать электронное заявление через мобильное приложение платформы государственных услуг (RuID).
По словам Ирины Волк, эта мера направлена на обеспечение бесперебойных международных перевозок и упрощение логистических процессов.