Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարը խոսել է Հնդկաստանի հետ առևտրային համաձայնագրի շուրջ աշխատանքների մասին
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները և Հնդկաստանը գտնվում են առևտրային համաձայնագրի կնքման վերջին փուլում։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք հույս ունենք շատ շուտով կնքել առևտրային համաձայնագիրը։ Մենք գտնվում ենք դրա կնքման վերջին փուլում, և գործընթացը շատ դրական է», - ասել է Ռուբիոն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ հեռախոսազրույցից հետո հայտարարել էր հնդկական ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերի նվազեցման մասին։
«Ի նշան վարչապետ Մոդիի և Հնդկաստանի նկատմամբ բարեկամության և հարգանքի, և նրա խնդրանքով մենք համաձայնության ենք եկել Միացյալ Նահանգների և Հնդկաստանի միջև առևտրային համաձայնագրի շուրջ։ Միացյալ Նահանգները կսահմանի նվազեցված մաքսատուրքեր՝ 25%-ից իջեցնելով մինչև 18%»,- ասել էր Թրամփը։

U.S. secretary of state says trade agreement with India in final stage
U.S. Secretary of State Marco Rubio has said that the United States and India are in the final stage of concluding a trade agreement, RIA Novosti reported.
“We hope to conclude the trade agreement very soon. We are in the final stage of finalizing it, and the process is progressing very positively,” Rubio said.
Earlier, U.S. President Donald Trump announced a reduction in tariffs on imports of Indian goods following a phone conversation with Indian Prime Minister Narendra Modi.
“As a sign of friendship and respect for Prime Minister Modi and India, and at his request, we have reached an agreement on a trade deal between the United States and India. The United States will apply reduced tariffs, lowering them from 25% to 18%,” Trump said.