Մակրոնը և ֆոն դեր Լայենը համերաշխություն են հայտնել Վենեսուելային ավերիչ երկրաշարժերից հետո
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն իր համերաշխությունն է հայտնել երկրաշարժերից տուժած Վենեսուելային։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր աջակցության ուղերձը Լայենը իսպաներենով տեղադրել է X միկրոբլոգում։
«Մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում բոլոր վենեսուելացիներին՝ երեկ գիշերը տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերից հետո։ Ես մտածում եմ հատկապես զոհերի և նրանց ընտանիքների մասին։ Մենք ձեզ հետ ենք», - նշել է նա։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր հերթին ցավակցություն է հայտնել Վենեսուելային։
«Մտքերս և աջակցությունս Վենեսուելայի ժողովրդին՝ երկրում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո։ Ես իմ խորին համերաշխությունն եմ հայտնում զոհերին, նրանց ընտանիքիներին և տեղում մոբիլիզացվածներին», - նշել է նա X-ում գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Վենեսուելային աջակցություն են հայտնել ԱՄՆ նախագահը, Լատինական Ամերիկայի երկրների ղեկավարները։
Վենեսուելայի Կարմիր Խաչը հայտնել է, որ վնասի գնահատականները դեռևս նախնական են, և մարդկային կյանքերի կորստի չափն առայժմ հայտնի չէ։
«Ուժեղ հետցնցումները լրացուցիչ ռիսկեր են ստեղծում տուժած համայնքների և արձագանքող թիմերի համար», - հավելել է կազմակերպությունը։
ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայության (USGS) տվյալներով՝ 7,2 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել մայրաքաղաք Կարակասից մոտ 160 կմ դեպի արևմուտք, որին հաջորդել է 7,5 մագնիտուդով երկրաշարժը:
Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնակատար Դելսի Ռոդրիգեսը հայտնել է, որ շենքերի փլուզման հետևանքով առնվազն 32 մարդ է զոհվել, ևս 700-ը վիրավորվել է:
ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայությունն, օգտագործելով զոհերի թվի գնահատման մոդելավորում, նշել է, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, կլինի 10 000-ից 100 000-ի սահմաններում: Ծառայությունն այս ցուցանիշը հրապարակել է՝ օգնելու արտակարգ իրավիճակներին արձագանքողներին, պետական ​​​​գործակալություններին և լրատվամիջոցներին հասկանալ, թե որքան զգալի է այս իրադարձությունը, և արդյունավետորեն տեղակայել ռեսուրսները։

Макрон и фон дер Ляйен выразили солидарность с Венесуэлой после разрушительных землетрясений
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен выразила свою солидарность с Венесуэлой, пострадавшей от землетрясений. Как сообщает «Арменпресс», фон дер Ляйен опубликовала свою поддержки на испанском языке в микроблоге X.
«Мы выражаем нашу солидарность со всеми венесуэльцами после разрушительных землетрясений, произошедших прошлой ночью. Мои мысли особенно с жертвами и их семьями. Мы с вами», — отметила она.
Президент Франции Эммануэль Макрон также выразил свои соболезнования Венесуэле.
«Мои мысли и поддержка с народом Венесуэлы после землетрясений, которые обрушились на страну. Я выражаю свою глубочайшую солидарность с жертвами, их семьями и теми, кто мобилизован на местах», — отметил он в сообщении на X.
Ранее поддержку Венесуэле выразили президент США и лидеры стран Латинской Америки.
Венесуэльский Красный Крест заявил, что оценка ущерба пока предварительная, и масштабы человеческих жертв еще неизвестны.
«Сильные афтершоки представляют дополнительную опасность для пострадавших населенных пунктов и групп реагирования», — добавила организация.
По данным Геологической службы США (USGS), землетрясение магнитудой 7,2 произошло примерно в 160 км к западу от столицы Каракаса, за ним последовало землетрясение магнитудой 7,5.
Исполняющая обязанности президента Венесуэлы Дельси Родригес заявила, что в результате обрушения зданий погибли по меньшей мере 32 человека и еще 700 получили ранения.
Геологическая служба США, используя моделирование для оценки числа жертв, указала, что их число, вероятно, составляет от 10 000 до 100 000. Служба опубликовала этот показатель, чтобы помочь службам экстренного реагирования, правительственным учреждениям и СМИ понять масштабы этого события и эффективно распределить ресурсы.